INSIDE А është çështja e marrjes së pasaportave të Shqipërisë një truk për të shtyrë integrimin e Kosovës? Përgjigjet Presidenti i Shqipërisë, z.Ilir Meta
maqedonia
INSIDE А është çështja e marrjes së pasaportave të Shqipërisë një truk për të shtyrë integrimin e Kosovës? Përgjigjet Presidenti i Shqipërisë, z.Ilir Meta

INSIDE А është çështja e marrjes së pasaportave të Shqipërisë një truk për të shtyrë integrimin e Kosovës? Përgjigjet Presidenti i Shqipërisë, z.Ilir Meta

Shkup, 12 janar - Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta, në një intervistë ekskluzive për emisionin   që emtohet në Zhurnal.mk ka komentuar për temat aktuale në rajon, si dhe është përgjigjut në pyetjen se a ju takon pasaporta e Shqipërisë shqipëtarëve jashta kufijve apo është vetëm një truk për të shtyrë integrimin e Kosovës, transmeton Zhurnal.mk

Presidenti Meta tha se qytetarët e Kosovës vuajnë padrejtësisht për shkak të disa kushteve për liberalizimin e vizave, që janë të reja dhe asnjë nga vendet tona që i gëzohet prej vitesh liberalizimit të vizave nuk ka qenë e nevojshe t’i përmbushin.

"Shqipëria është në një rrugë të integrimit europian edhe vetë liberalizimi i vizave është një mundësi që është dhënë dhe vazhon brenda disa kushteve dhe standardeve, përndryshe kjo nuk është një e drejtë që  mund të vazhdojë pa asnjë kufizim", u shpreh më tej Presidenti Ilir Meta, duke theksuar se një dhënie masive e pasaportave për shqiptarët jashtë, në Kosovë edhe në vendet tjera padyshim që do të sillte edhe një penalizim të proceseve integruese europiane të vetë liberalizimit të vizave, sepse ne vetëm se jemi të kyçur në këtë proces dhe i ka rregullat e veta.

Më poshtë e keni emisionin e plotë të intervistës ekskluzive me Presidentin Ilir Meta

© ZHURNAL 12.01.2018, 14:09 | Xh.I. | 1,901 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."