Kadriu: Ligji i ri nuk e barazon "shqipen" me gjuhën maqedonase
« Ekonomistët » Qeveria "shterpe" në rimëkëmbjen e ekonomisë
Arsim Sinani Shqipërisë dhe Kosovës: Mos festoni, shqipja nuk u zyrtarizua në Maqedon..
« Analistët » Depolitizim i administratës, proces i gjatë dhe i vështirë
« INSIDE » А është çështja e marrjes së pasaportave të Shqipërisë një truk për të shtyrë integrimin e Kosovës? Përgjigjet Presidenti i Shqipërisë, z.Ilir Meta
META_3.jpg

Shkup, 12 janar - Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta, në një intervistë ekskluzive për emisionin   që emtohet në Zhurnal.mk ka komentuar për temat aktuale në rajon, si dhe është përgjigjut në pyetjen se a ju takon pasaporta e Shqipërisë shqipëtarëve jashta kufijve apo është vetëm një truk për të shtyrë integrimin e Kosovës, transmeton Zhurnal.mk

Presidenti Meta tha se qytetarët e Kosovës vuajnë padrejtësisht për shkak të disa kushteve për liberalizimin e vizave, që janë të reja dhe asnjë nga vendet tona që i gëzohet prej vitesh liberalizimit të vizave nuk ka qenë e nevojshe t’i përmbushin.

"Shqipëria është në një rrugë të integrimit europian edhe vetë liberalizimi i vizave është një mundësi që është dhënë dhe vazhon brenda disa kushteve dhe standardeve, përndryshe kjo nuk është një e drejtë që  mund të vazhdojë pa asnjë kufizim", u shpreh më tej Presidenti Ilir Meta, duke theksuar se një dhënie masive e pasaportave për shqiptarët jashtë, në Kosovë edhe në vendet tjera padyshim që do të sillte edhe një penalizim të proceseve integruese europiane të vetë liberalizimit të vizave, sepse ne vetëm se jemi të kyçur në këtë proces dhe i ka rregullat e veta.

Më poshtë e keni emisionin e plotë të intervistës ekskluzive me Presidentin Ilir Meta

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.01.2018, 14:09  | Xh.I. | 1,196 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Ethet" e kongresit të BDI-së, a do të ketë "dridhje"?!
Arsim Sinani Shqipërisë dhe Kosovës: Mos festoni, shqipja nuk u zyrtarizua në Maqedoni
"Nazirja" është si "zemër", nuk duket sikurse në serialin "Më fal" (Foto)
Adelina Tahiri zbulon të plotë veshjen në ditën e martesës, por ky detaj i habiti të gjithë
Ushtarët në Maqedoni braktisin ARM-në për të punuar si sigurim privat
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.