Bullgaria dhe KE-ja presin përmirësim të dialogut me Ballkanin Perëndimor
maqedonia
Bullgaria dhe KE-ja presin përmirësim të dialogut me Ballkanin Perëndimor

Bullgaria dhe KE-ja presin përmirësim të dialogut me Ballkanin Perëndimor

Kryeministri Bojko Borisov dhe Kryetari i Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker shqyrtuan në Sofje partneritetin mes qeverisë dhe KE-së gjatë Kryesisë Bullgare sipas parimit të rotacionit të Këshillit të BE-së.

Bojko Borisov siguroi se Bullgaria do të vazhdojë të jetë aktive në debatet për të ardhmen e Bashkimit dhe do të mbetet një partnere e sigurt në kërkimin e pajtimit mbi temat më të rëndësishme për bashkësinë.

Bashkëfolësit shprehën pritjet e tyre për përmirësimin e dialogut me shtetet fqinje të BE-së gjatë Presidencës Bullgare. Prioriteti i Bullgarisë për të punuar për integrimin evropian të regjionit është gjithashtu prioritet yni, deklaroi Junkeri.

© ZHURNAL 12.01.2018, 13:02 | Xh.I. | 952 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."