« Analizë » Iluzion të flitet se shqiptarët janë partnerë të barabartë me maqedonasit në procesin..
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
« Partitë shqiptare për veton e Ivanovit » Jemi të zhgënjyer, kemi menduar që do të reflektonte
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !..
Mediat ruse parashohin ndryshime në Ballkan prej kur Maqedonia do ta zgjidhë kontestin me emrin
makedonija-grcija-znaminja.jpg

Shkup, 12 Janar - Maqedonia dhe Greqia janë afër arritjes së marrëveshjes për kontestin me emrin të shtetit maqedonas, kurse vendimi përfundimtar do të sjellë në ndryshime gjeopolitike në Ballkan, shkruan gazeta “Komersant”, transmeton Zhurnal.

Sipas pohimeve të kësaj gazete, pas marrëveshjes, Shkupi sigurisht do të merrë ftesën për anëtare e NATO-s.

Më tej thuhet se marrëveshja konkrete për emrin mund të arrihet javën që vjen në New-York.

“Zgjidhja e kontestit ndërmjet Shkupit dhe Athinës, që daton më shumë se 20 vite, jo vetëm që do ta rrënoj problemin kryesor në marrëdhëniet e tyre, por edhe do të ketë pasoja serioze gjeopolitike në regjion”.

“Komersant” rikutjon se në samitin e NATO-s në Bukuresht në vitin 2008 vendet anëtare të Aleancës premtuan se antarësimi i Maqedonisë do të ndodhë vetëm sa ta zgjidhë çështjen me emrin.

 

“Kjo nënkupton se Shkupi është e mundur që të merrë ftesë në Korrik në samitin e radhës të NATO-s, dhe të bëhet anëtare e 30 e NATO-s për një vit”.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.01.2018, 13:10  | I.XH | 4,842 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zbardhen 5 propozimet e OKB për ndryshimin e emrit të Maqedonisë
Nora ia lë në dorë Reneenë axhit Patris, shikoni si e ‘torturon’ ai!
“E vërteta për BDI-në” - keqpërdorime të shumta edhe në NP “Parkingje publike dhe gjelbërime” - Gostivar   
A është fajtor zv/kryeministri Osmani për protestat e sotme anti-NATO para kuvendit !?
Vajza e Gjyste Vulajt tregon gjoksin, ndizet rrjeti...
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.