ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL

 

Lajme nga Maqedonia
VMRO-DPMNE: Parlamenti pa opozitën e solli ligjin antikushtetues për dygjuhësi

Nga partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE sot prapë kanë reaguar në komunikatën e radhës për ligjin e miratuar për gjuhët, dje në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë me 69 vota “pro” dhe asnjë kundër, në parlament të pranishëm ishin të gjitha partitë politike përve

mkd-317349-160304.jpg

Shkup, 12 Janar - Nga partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE sot prapë kanë reaguar në komunikatën e radhës  për ligjin e miratuar për gjuhët dje në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë me 69 vota “pro” dhe asnjë kundër, në parlament të pranishëm ishin të gjitha partitë politike përveç se VMRO-DPMNE-ja, transmeton Zhurnal.

Nga kjo parti thonë se qytetarët e Republikës së Maqedonisë dje e shikuan të gjithë destruktivitetin e Qeverisë dhe politikat anti-shtetërore që i realizojnë.

“Parlamenti pa opozitën e solli ligjin anti-kushtetues për dygjuhësi me të cilën redefinohet shteti. Në të njejtën kohë shtetin e fusin në borxh për gjysëm milioni euro”.

Gjithashtu shtojnë se demokracia është rrënuar dhe gjyqësori ka shanse që të renditet në mbrojtje të drejtësisë.

“Gjykata ka për obligim të renditet në mbrojtjen e argumenteve. Vetëm gjyqësor i fortë do të krijon shtet të fortë”.

Ndërsa nga VMRO-DPMNE  e ripërsërisin qëndrimin se të paraburgosurit për ngjarjet e 27 Prillit në Parlament duhet patjetër që të lirohet.

 

.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.01.2018, 10:21  | I.XH | 770 i lexuar

 

 

 

Në Ditën e Shkopit të Bardhë, kryetari Taravari në vizitë te Shoqata e të verbërve “Realiteti”

Gostivar, 15 tetor - Në Ditën ndërkombëtare të personave të verbër, kryetrari i komunës së Gostivarit, Arben Taravari vizitoi zyrën e Shoqatës së personave të verbër dhe me shikim të dëmtuar “Realiteti” – Gostivar.

“Sot është 15 Tetori, dita botërore e personave të verbër, që njihet si Dita e shkopit të bardhë, andaj e përzgjodhëm pikërisht këtë ditë për të bashkëbiseduar dhe për tu njohur me hallet dhe nevojat anëtarëve të kësaj  shoqate. Më informuan se janë të ftuar në garat në ‘Gold ball' në Sarajevë. Me këtë rast ne si Komunë i mbështesim për udhëtimin dhe qëndrimin atje, si dhe urojmë që të shënojnë sa më shumë fitore. Po ashtu do tua plotësojmë edhe një kërkesë, respektivisht nevojë, do t’ua rinovojmë mjediset e Shoqatës së shpejti, menjëherë  pas përfundimit të tenderit” – theksoi kryetari Taravari.

Kryetari i shoqatës Realiteti , Xhevat Fejzuli, shprehu kënaqësinë për vizitën e dytë të kryetarit Taravari, si dhe shprehu falënderime për përkrahjen e vazhdueshme.
“Shoqata jonë numëron 62 anëtarë. Falënderojmë kryetarin që na mundëson pjesëmarrjen në garat në Sarajevë dhe uroj dhe shpresoj se do të shënojmë rezultate të kënaqshme.”, u shpreh kryetari Fejzuli.

Komuna e Gostivarit për anëtarët e shoqatës Realiteti, siguroi fanella me logon e komunës, të cilat do t’i shfrytëzojnë për pjesëmarrje në garat në Sarajevë.

Vlen të theksohet edhe se prej sot, një zyrë në objektin e NP” Komunalec”,  iu dorëzua në shfrytëzim Shoqatës për personat me nevoja të posaçme “Bashkërisht Mundemi “.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.10.2018, 23:04  | I.XH | 2.394 i lexuar

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.