VMRO-DPMNE: Parlamenti pa opozitën e solli ligjin antikushtetues për dygjuhësi
maqedonia
VMRO-DPMNE: Parlamenti pa opozitën e solli ligjin antikushtetues për dygjuhësi

VMRO-DPMNE: Parlamenti pa opozitën e solli ligjin antikushtetues për dygjuhësi

Shkup, 12 Janar - Nga partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE sot prapë kanë reaguar në komunikatën e radhës  për ligjin e miratuar për gjuhët dje në Parlamentin e Republikës së Maqedonisë me 69 vota “pro” dhe asnjë kundër, në parlament të pranishëm ishin të gjitha partitë politike përveç se VMRO-DPMNE-ja, transmeton Zhurnal.

Nga kjo parti thonë se qytetarët e Republikës së Maqedonisë dje e shikuan të gjithë destruktivitetin e Qeverisë dhe politikat anti-shtetërore që i realizojnë.

“Parlamenti pa opozitën e solli ligjin anti-kushtetues për dygjuhësi me të cilën redefinohet shteti. Në të njejtën kohë shtetin e fusin në borxh për gjysëm milioni euro”.

Gjithashtu shtojnë se demokracia është rrënuar dhe gjyqësori ka shanse që të renditet në mbrojtje të drejtësisë.

“Gjykata ka për obligim të renditet në mbrojtjen e argumenteve. Vetëm gjyqësor i fortë do të krijon shtet të fortë”.

Ndërsa nga VMRO-DPMNE  e ripërsërisin qëndrimin se të paraburgosurit për ngjarjet e 27 Prillit në Parlament duhet patjetër që të lirohet.

 

.

© ZHURNAL 12.01.2018, 10:21 | I.XH | 824 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."