Vetitë e piperit të kuq për shëndetin
medicina
Vetitë e piperit të kuq për shëndetin

Vetitë e piperit të kuq për shëndetin

Përdorim të madh gjenë kuzhinë për gatime të përditshme.

 

Disa nuk e preferojnë që të jetë pjesë e ushqimeve, por duhet të pranojnë se ai u jep shije gjithë ushqimeve, sidomos gatimeve në furrë, transmeton Klan Kosova.

 

Përveç vitaminave të ndryshme, piperi përmban minerale të tilla si vitamina C, B6 etj.

 

Piperi i kuq është jashtëzakonisht i dobishëm për hemorragjinë nga hundët ose lëndimet tjera, të cilat shoqërohen me hemorragji lokale.

 

Përveç ndalimit të gjakderdhjes, piperi redukton ndjeshëm rrezikun e atakut në zemër dhe parandalon shumë sëmundje të tjerë kardiovaskulare.

 

Përveç kësaj, piperi i kuq lufton edhe sëmundjet inflamatore të zorrëve duke stimuluar zorrët dhe larguar toksinat nga trupi ynë.

© ZHURNAL 14.11.2018, 16:34 | Z.H. | 724 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."