Kadriu: Ligji i ri nuk e barazon "shqipen" me gjuhën maqedonase
« Ekonomistët » Qeveria "shterpe" në rimëkëmbjen e ekonomisë
Arsim Sinani Shqipërisë dhe Kosovës: Mos festoni, shqipja nuk u zyrtarizua në Maqedon..
« Analistët » Depolitizim i administratës, proces i gjatë dhe i vështirë
BB: Ekonomia e Maqedonisë këtë vit me rritje prej 3,2 për qind
134057392.jpg

Shkup, 10 Janar - Rritja e ekonomisë së Maqedonisë gjatë këtij viti do të jetë 3,2 për qind, parashikoi Banka Botërore në raportin më të ri për perspektivat ekonomike.

Sipas BB, në Maqedoni pas tejkalimit të krizës politike, e cila pati ndikim në ekonominë, probleme kryesore mbeten papunësia, konsolidimi fiskal dhe mundësia për rritjen e deficitit fiskal për shkak të shpenzimeve të paralajmëruara për projekte infrastrukturore.

СВЕТСКА БАНКА 2

Me projeksionin BB për vitin e ardhshëm parashihet rritje e BPV të Maqedonisë prej 3,9 për qind dhe prej 4 për qind në vitin 2020.

Si edhe në raportin e rregullt vjeshtor për ekonominë në EJL, BB parashikon rritje prej 1,5 për qind të ekonomisë së Maqedonisë në vitin 2017.

Prej vendeve të rajonit, sipas BB, Shqipëria këtë vit do të ketë rritje prej 3,6 për qind, BeH 3,2 për qind, Bullgaria 3,3 për qind, Kroacia 2,6 për qind, Mali i Zi 2,8 për qind, Serbia 3 për qind, ndërsa Kosova 4,8 për qind.

BB vlerëson se ekonomia globale sivjet do të përmirësohet dhe parashikon rritje prej 3,1 për qind. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 10.01.2018, 11:41  | I.XH | 345 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Ethet" e kongresit të BDI-së, a do të ketë "dridhje"?!
Arsim Sinani Shqipërisë dhe Kosovës: Mos festoni, shqipja nuk u zyrtarizua në Maqedoni
"Nazirja" është si "zemër", nuk duket sikurse në serialin "Më fal" (Foto)
Adelina Tahiri zbulon të plotë veshjen në ditën e martesës, por ky detaj i habiti të gjithë
Ushtarët në Maqedoni braktisin ARM-në për të punuar si sigurim privat
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.