Osmani: Orë dramatike për Shkupin, nesër vendoset ka apo jo zgjedhje
Osmani: Orë dramatike për Shkupin, nesër vendoset ka apo jo zgjedhje
maqedonia
maqedonia
Osmani: Orë dramatike për Shkupin, nesër vendoset ka apo jo zgjedhje
Osmani: Orë dramatike për Shkupin, nesër vendoset ka apo jo zgjedhje

Osmani: Orë dramatike për Shkupin, nesër vendoset ka apo jo zgjedhje

Tiranë, 18 tetor - Maqedonia të premten pritet që të votojë në lidhje me ndryshim kushtetuese një vendim i rëndësishëm për çështjen e marrëveshjes me Greqinë për emrin, pas dështimit të referendumit me qytetarët.

Për të kaluar ky vendim duhet që patjetër të plotësohet numri i 80 deputetëve. I ftuar në Real Story, në Vizion Plus, zv-kryeministri dhe ministri për Çështjet Evropiane në Maqedoni Bujar Osmani, ka theksuar faktin se e premtja është një ditë e rëndësishme për qytetarët e Maqedonisë.

Ai theksoi se akoma nuk ka një rezultat në lidhje me plotësimin e numrit të duhur për votimin e nesërm.

“Nesër është një ditë e rëndësishme për proceset kushtetuese. Elita politike po punon për të siguruar numrin prej 80 deputeteve që duhen në këtë proces. Do të ketë gjatë gjithë natës dhe nesër paradite bisedime për të krijuar numrin dhe për të marrë rezultatin e pritur kushtetues. E rëndësishme është që të mbyllet çdo gjë me votimin e së premtes, pasi zgjedhjet do na vonojnë, pasi afati i vendosur nga fqinji grek është deri në Mars, pasi më pas ato shkojnë në zgjedhje dhe kjo mund të ndikojë ne ecurine e marreveshjes.”.

Gjithashtu zv-kryemiistri Osmani deklaroi se narrativi NATO dhe narrativi BE janë të vetmet narrativa të së ardhmes së Maqedonise. Në të kundert, pasojat mund të jenë të mëdha.

© ZHURNAL 18.10.2018, 23:00 | T.E. | 3,889 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Osmani: Orë dramatike për Shkupin, nesër vendoset ka apo jo zgjedhje

Tiranë, 18 tetor - Maqedonia të premten pritet që të votojë në lidhje me ndryshim kushtetuese një vendim i rëndësishëm për çështjen e marrëveshjes me Greqinë për emrin, pas dështimit të referendumit me qytetarët.

Për të kaluar ky vendim duhet që patjetër të plotësohet numri i 80 deputetëve. I ftuar në Real Story, në Vizion Plus, zv-kryeministri dhe ministri për Çështjet Evropiane në Maqedoni Bujar Osmani, ka theksuar faktin se e premtja është një ditë e rëndësishme për qytetarët e Maqedonisë.

Ai theksoi se akoma nuk ka një rezultat në lidhje me plotësimin e numrit të duhur për votimin e nesërm.

“Nesër është një ditë e rëndësishme për proceset kushtetuese. Elita politike po punon për të siguruar numrin prej 80 deputeteve që duhen në këtë proces. Do të ketë gjatë gjithë natës dhe nesër paradite bisedime për të krijuar numrin dhe për të marrë rezultatin e pritur kushtetues. E rëndësishme është që të mbyllet çdo gjë me votimin e së premtes, pasi zgjedhjet do na vonojnë, pasi afati i vendosur nga fqinji grek është deri në Mars, pasi më pas ato shkojnë në zgjedhje dhe kjo mund të ndikojë ne ecurine e marreveshjes.”.

Gjithashtu zv-kryemiistri Osmani deklaroi se narrativi NATO dhe narrativi BE janë të vetmet narrativa të së ardhmes së Maqedonise. Në të kundert, pasojat mund të jenë të mëdha.

© ZHURNAL 18.10.2018, 23:00 | T.E. | 4,003 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm