CSU merr rezultatin më të dobët në Bavari që nga viti 1950
bota
CSU merr rezultatin më të dobët në Bavari që nga viti 1950

CSU merr rezultatin më të dobët në Bavari që nga viti 1950

Aleatët e kancelares gjermane Angela Merkel kanë pësuar goditje me te rende ne zgjedhjeve në landin e Bavarisë që nga viti 1950. Partia CSU e ministrit të Brendshëm Horst Seehofer dhe kryeministrit aktual Markus Söder megjithëse ka mundur te fitoje zgjedhjet për landin e Bavarisë rezultati është i dobët krahasuar me zgjedhjet e mëparshme.

CSU ka fituar rreth 35,5% të votave, që do të thotë se ajo e ka humbur shumicën absolute, të cilën e ka ruajtur tradicionalisht në këtë land. Ky është rezultati i dytë më i dobët i CSU pas Luftës së Dytë Botërore.

Për here të pare për të vazhduar qeverisjen i duhet të paktën një partner në koalicion. Partner i mundshëm ne koalicionin e ardhshëm mund të jetë Partia Ekologjike, e cila ka shënuar një rritje serioze të votave, me rreth 18,3%. Vendin e tretë e kanë zënë “Zgjedhësit e Lirë” me rreth 11,5% të votave të fituara.

Rezultat të mire ka arritur partia e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermani e cila ka fituar 10,3% të votave.

Partia Socialdemokrate (SPD), është humbësja më e madhe e cila deri tani ka qenë forca dytë politike në këtë land, ndërsa ka rënë në pozicionin e pestë me vetëm 9.5% të votave

Kryetarja e SPD Andrea Nahles tha se këto zgjedhje janë një humbje e hidhur dhe për këtë përgjegjësinë e mbajnë në radhë të parë autoritetet qendrore federale në Berlin.

© ZHURNAL 15.10.2018, 12:15 | Xh.I. | 160 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
Ziadin Sela "kryeministër" e Ali Ahmeti lider i opozitës, thotë anketa më e re ?!
Blerim Reka në vitin 2015 në Kongresin tematik të BDI-së: "Presidenti s'ka kompetenca dhe duhet të jetë konsensual"
Tërmet dridhë Maqedoninë e Veriut
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Editorial 79.915 vota, dështim apo sukses për Blerim Rekën, ASH-në e Lëvizjen Besa ?!
Ekskluzive: Siljanovska e VMRO-së qëndron në shtabin zgjedhor të Blerim Rekës në Çarshinë e Shkupit
BDI përsëri mposht Aleancën dhe Besën në Dibër
LIVE: Ali Ahmeti: Unë ofrova kandidat të përbashkët shqiptar, Ziadini dhe Bilalli e refuzuan me përbuzje
Spasovski: Humbën një kolegë të ndershëm