Arkimandriti Partenij e mori çmimin nga Parlamenti Evropian në Bruksel
maqedonia
Arkimandriti Partenij e mori çmimin nga Parlamenti Evropian në Bruksel

Arkimandriti Partenij e mori çmimin nga Parlamenti Evropian në Bruksel

Dibër, 11 tetor - Në solemnitetin e organizuar në Parlamentin e Bashkimin Evropian, igumenit të Manastirit të Bigorit, arkimandrit Partenij iu dorëzua çmimi më i lartë i nderit të BE-së "Qytetar i Evropës".

Arkimandriti Partenij është qytetari i parë i Republikës së Maqedonisë që e merr këtë çmim të lartë dhe për të cilin u nominua nga eurodeputeti nga grupi i deputetëve ENP/GERB, Andrej Kovaçev.

Parlamenti Evropian këtë çmim e ndan që nga viti 2008 për qytetarë dhe organizata, të cilët kanë dhënë kontribut të konsiderueshëm ose përkushtim të jashtëzakonshëm për mirëkuptim më të mirë të përbashkët dhe integrim më të ngushtë midis qytetarëve të BE-së, ose për lehtësimin e bashkëpunimit tejkufitar dhe transnacional në BE, kontribut për bashkëpunim kulturor afatgjatë, tejkufitar dhe transnacional që e përforcon frymën evropiane, për ruajtjen e vlerave të përshkruara në Kartën për të drejtat fundamental të njeriut në Bashkimin Evropian. 

© ZHURNAL 11.10.2018, 14:31 | D.J. | 1,382 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."