Antarësimi në NATO, një goditje e madhe nga Maqedonia e vogël për Rusinë
« Analizë » LSDM-ja kishte synim pushtetin e jo interesat e shiptarëve
« Analistët » Opozita shqiptare është katandisur keq
« Ligji për amnisti » Nga burgu në liri dhe nga liria në burg
Bruto Prodhimi Vendor ka shënuar rënie të ulët në tremujorin e dytë prej 1,8 përqind
gdp.jpg

Shkup, 7 shtator- Bruto Prodhimi Vendor në tremujorin e dytë të vitit shënon ulje prej 1,8 përqind, bëri të ditur Enti Shtetëror për Statistikë.

Sipas të dhënave të publikuara në këtë tremujor rritje më e madhe është shënuar në sektorët Bujqësi, pylltari dhe peshkim prej 4,1 përqind, Tregti me shumicë dhe pakicë, korrigjim i automjeteve motorike dhe motoçikletave, Transport dhe deponim, Objekte për strehim dhe aktivitete të servisit me ushqim prej 3,9 përqind, Informacione dhe komunikime prej 1 përqind dhe aktivitetet financiare dhe aktivitete të sigurimit prej 1 përqind.

Konsumi final i amvisërive, duke i përfshirë edhe institucionet jopërfituese të cilat iu shërbejnë amvisërive, në tremujorin e dytë të vitit 2017 rritet në mënyrë nominale për 6 përqind, ndërsa pjesëmarrja e tij në strukturën e BPV-së arrin 70,7 përqind.

Në tremujorin e dytë, eksporti i mallrave dhe shërbimeve në mënyrë nominale rritet për 16 përqind, ndërsa eksporti i mallrave dhe i shërbimeve shënon rritje në vlerën nominale prej 7,3 përqind.

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.09.2017, 13:25  | L.E. | 918 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Fotografi e rrallë e Cimës, Lecit dhe Armend Rexhepagiqit e realizuar në Ulqin
Lajm i mirë për shoferët: Ulje e madhe e çmimeve të derivateve
Ahmeti në Kosovë në 10 vjetorin e pavarësisë
Një fanse e zjarrtë nga Azia për Interin – FOTO
Mbani një gotë ujë afër, mund të alivanoseni nga këto të pasme më të mira në planet
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.