Antarësimi në NATO, një goditje e madhe nga Maqedonia e vogël për Rusinë
« Analizë » LSDM-ja kishte synim pushtetin e jo interesat e shiptarëve
« Analistët » Opozita shqiptare është katandisur keq
« Ligji për amnisti » Nga burgu në liri dhe nga liria në burg
A do të ketë reduktim të çmimeve të karburantëve në Maqedoni?
Benzin-1.jpg

Shkup, 4 shtator - Pak javë më parë, çmimi mesatar i naftës ka pësuar rënie në çmimin e tregjeve botërore. Nëse në fillim të gushtit një fuçi e naftës së papërpunuar është tregtuar për gati 50 dollarë, sot vlera e saj varion nga 46 në 47 dollarë.

Sipas analistëve, kjo rënie e çmimeve bazohet në faktorin politik - testet bërthamore të bëra nga Korenë e Veriut gjatë ditëve të fundit.

Sot, Komisioni Rregullator i Energjisë do të njoftojë çmimet e reja të karburanteve dhe benzinës në Republikën e Maqedonisë, të cilat do të fillojnë të zbatohen nga sonte në mesnatë.

Herën e fundit (21 gusht) KRRE vendosi që çmimi i EUROSUPER BS - 95 (62 për litër) dhe EURODIESEL (48 për litër) të mbetet e njëjtë ndërsa vaji ekstra i lehtë për amvisëri për të zvogëlohet për 0,50 denarë për litër. Përveç kësaj, KRRE-ja vendosi të ulë çmimin e mazutit M-1 HC për 0.204 denarë dhe të jetë 23,993 denarë për kilogram.

Nëse reduktimi i çmimit të naftës do të ndikojë që KRRE-ja të ulë çmimet e karburantëve dhe benzinës do të shihet sot pasi të jetë shpallur vendimi i tyre që do të aplikojë për 2 javët e ardhshme.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 04.09.2017, 12:34  | A.SH | 3,968 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Fotografi e rrallë e Cimës, Lecit dhe Armend Rexhepagiqit e realizuar në Ulqin
Lajm i mirë për shoferët: Ulje e madhe e çmimeve të derivateve
Ahmeti në Kosovë në 10 vjetorin e pavarësisë
Një fanse e zjarrtë nga Azia për Interin – FOTO
Mbani një gotë ujë afër, mund të alivanoseni nga këto të pasme më të mira në planet
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.