"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
« Analistët » Eurointegrimet mund të kenë perspektivë vetëm me sundimin e ligjit
S`ka oferta reale nga predendetët për kryekomunar
Zgjedhjet-lokale_2017-1.jpg

Shkup, 26 shtator - Në mungesë të ideve inovative dhe kreative për zgjidhje të problemeve ekonomike e infrastrukturore të qytetarëve, kandidatët për kryetar komunash mbajnë si temë permanente çështjen e gjuhës shqipe, për të cilën në mëngjes thonë se është gjuhë zyrtare, në mes ditë thonë se do të zyrtarizohet, kurse në mbrëmje thonë se do të avancohet. Është koha që votuesit shqiptarë ta denojnë këtë mentalitet, thonë analist për Zhurnal

"Mendoj se një nga arsyet se pse nuk zyrtarizohet gjuha shqipe është mungesa e ideve dhe iniciativave nga politikanët shqiptarë që kanë qenë deri tani në pushtet. Në mungesë të ideve inovative dhe kreative për zgjidhje të problemeve ekonomike e infrastrukturore të qytetarëve, ata mbajnë si temë permanente çështjen e gjuhës shqipe, për të cilën në mëngjes thonë se është gjuhë zyrtare, në mes ditë thonë se do të zyrtarizohet, kurse në mbrëmje thonë se do të avancohet. Është koha që votuesit shqiptarë ta denojnë këtë mentalitet, sepse gjuha shqipe është zyrtarizuar në vitin 2001 me Marrëveshjen e Ohrit dhe ndryshimet kushtetuese, por aplikimi i saj si gjuhë zyrtare është për shkak të paaftesise së politikanëve që na kanë përfaqësuar", thotë për Zhurnal, Isen Saliu, analist politik.

Nga ana tjetër, Urim Saliu, analist politik thotë se kryetarët e komunave në mandatin që vjen do kenë më shumë liri veprimi, pra do jenë më të lehtësuar disi ,por  më shumë vëzhgim nga institucionet dhe do kenë më shumë llogaridhënie.

"Shpesh në kaos përfiton cdokush , në kaosin politik nuk është e thënë të kesh edhe një vizion, përvecse të dish të joshësh  votuesit  dhe pastaj të jetosh me luksin personal gjatë mandadit duke shfrytëzuar benificionet që të jepen dhe pastaj ta drejtosh një komunë sipas tekeve personale dhe jo institucionale.

Në shumë Komuna gjithandej Maqedonisë ka mbretëruar ky kaos poshtë te kryekomunarët sepse lartë ka mbretëruar tmerri", thotë për Zhurnal, Saliu.

Sipas tij, te komunat shqiptare ka patur dy gjëra me vite.

"Buxhetet e vogla dhe abuzimet në forma më ordinere nga drejtuesit aq sa njerëzit kanë ndjerë mungesën e thuajse cdo gjëje  nga ato elementare si uji, ekonomia, infrastruktura dhe deri tek ceshtjet juridike , arsimore, kulturore por edhe mohimin e të drejtës për t'u ndjerë si shqiptarë kur i është mohuar pra gjuha ta përdorë në institucione  edhe në nivele më të ulëta dhe ngjajshëm", nënvizon Saliu.

Në mandatin e ri, shton ai, gjërat do ndryshojnë rrënjësisht sepse këtë do t'a shtërngojë domosdoshmërisht pushteti qendrorë që pritet të ketë një kontrollë më të madh dhe angazhim të të gjitha institucioneve për të vëzhguar punën e kryekomunarëve për të mos u dhënë hapësirë këtyre të fundit që të bëjnë dhe trajtojnë më si të duan institucionin e Komunës.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 26.09.2017, 09:32  | B.M. | 1,842 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Strumicë !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇKM-së në Pelicë, por JO edhe për protestën që u mbajtë sot për rastet e montuara!
Më joshëse nëna sesa e bija (FOTO)
Si u bë kryeministri Zaev shqiptarë ortodoks! Mediat u bënë viktima të lajmeve fake
Aksident i rëndë në autostradë, ka edhe të lënduar
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.