« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Shtetasit e Maqedonisë më lehtë do blejnë tokë në Slloveni se sa amerikanët
slovenija.jpg

Lubljanë, 26 shtator - Shtetasit e Maqedonisë në të ardhmen do mund më lehtë të blejnë patundshmëri në Sloveni pasiqë parlamenti ka iratuar ndryshimet e ligjit për reciprocitet, e me këtë mundësitë për blerje të patundshmërive nga ana e vendeve që janë kandidate në BE do jenë më të shkurta ose më pak se 30 ditë nga muaj të tërë që kanë pritur, bëjnë të ditur mediat slovene transmeton Zhurnal.mk

Kjo do të thotë se ndryshimet ligjore vlejnë për shtetasit e Maqedonisë, Serbisë, Malit të Zi ndërkohë që nuk do ketë ndryshime dhe lehtësime ligjore për shtetasit rus, ukrainas dhe turq pasiqë të njejtët do blejnë sipas procedurave që blejnë shtetasit amerikan dhe kanadez.

Agjencia për patundshmëri e përshëndet këtë inovacion për disa raste pasiqë thonë se është mundësia e parë që shkurohen procedurat me miratimin e ligjit për reciprocitet.

"Deri më tash nëse kemi pritur 60 ditë për marje të vendimit, tashmë kemi më shumë fat sepse më parë procedurat zgjateshin deri në katër muaj", theksojnë nga atje.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 26.09.2017, 18:57  | T.E. | 2,403 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Venediku "kërcnim" për ligjin e gjuhëve, Zhurnal zbulon marrëveshjen LSDM-BDI
« VIDEO » Osmani e bën "hor" VMRO-në, jeni kundër gjuhës time andaj jeni në këtë hall që jeni
« Skandaloze » Babai i Almirit: Joveski na tha kot e keni, mos u mundoni
Volkswagen Golfi i ri benzinë shpenzon sa një dizel
« Pranverë pa drejtësi » Mijëra protestues për Almirin, "Pa drejtësi ska qetësi"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.