Intelektualët shqiptarë refuzojnë katër propozime të Nimicit për emrin, dy i pranojnë..
« Analistët » Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Në garë për votat shqiptare, fushata “zbut” edhe Gruevskin
collage-gruevski-zaev-860x6801.jpg

Shkup, 26 shtator - Ethet e fushatës kanë përfshirë partitë politike në Maqedoni, për zgjedhjet lokale të 15 tetorit, të parat e organizuara në vend pas krijimit mes shumë vështirësish të qeverisë së re të koalicionit.

“LSDM-ja e gjen sërish veten duke luftuar për votat e zgjedhësve shqiptarë, - thotë “Deutsche Welle”, transmeton tch. - Por të njëjtën gjë po bën ndërkohë edhe VMRO-DPMNE-ja e Nikola Gruevskit. Retorika e kësaj të fundit është zbutur tej mase, e ka nisur t’i përmendë gjerësisht shqiptarët dhe të drejtat e tyre themelore”.

Lidhja Social-Demokrate vazhdon të shprehet e angazhuar ndaj një shoqërie për të gjithë dhe pretendon që këtë koncept ta zhvillojë në partneritet me BDI-në e Ali Ahmetit, me të cilën është në koalicion qeveritar.

“Ne duam që idenë tonë për jetën në Maqedoni, apo një shoqëri për të gjithë, ta zhvillojmë edhe në nivelin lokal. Ne ofrojmë zgjidhjet më të mira, si në nivel kandidatësh, ashtu edhe sa i takon programit. Si partnerë qeveritarë do ta mbështesim njëri-tjetrin në disa komuna”, deklaroi kryeministri Zoran Zaev.

Partia e tij ka nxjerrë edhe kandidatë shqiptarë në disa prej komunave, ku shënoi rezultat të mirë në zgjedhjet e përgjithshme të 11 qershorit.

Gruevski, nga ana tjetër, këmbëngul se oferta e VMRO-së, përkushtimi, përgjegjësia dhe dija do të jenë përgjigjja më e mirë për kaosin dhe pasigurinë që ka shkaktuar - sipas tij, - LSDM-ja.

Fushata elektorale për zgjedhjet e 15 tetorit zgjat 20 ditë. Në garë për drejtimin e 80 komunave dhe Shkupit, si njësi e veçantë e pushtetit lokal, marrin pjesë 19 parti politike dhe koalicione, si dhe disa lista të kandidatëve të pavarur për këshilltarë komunalë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 26.09.2017, 18:34  | D.J. | 3,220 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Diplomati austriak që “hapi” dosjen çame në Bruksel
« Korrigjimi i kufijve do të qetësonte Ballkanin » Timothy Less: Ja si mund të krijohen Serbia, Kroacia dhe Shqipëria e madhe
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Emrat » Kush janë 200 intelektualët maqedonas që kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.