"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇK..
« Inside » Kosova e painteresuar, refuzimi i kërkesave për transfer të të burgosurve me prapavi ..
Institucionet përgënjeshtrojnë Valmir Azirin dhe Ministrinë e Kulturës
« Analistët » Eurointegrimet mund të kenë perspektivë vetëm me sundimin e ligjit
Sheqerisnka në Bruksel realizoi takim me Pedro Serano
sekerinska-pedro-serano.jpg

Ministrja e mbrojtjes njoftoi se në takim janë analizuar mundësitë për bashkpunim në pjesën e mbrojtjes dhe luftimin e terorizmit, dhe bëhet fjalë edhe për mundësitë për rritjen e pjesmarrjes në Maqedoni në misionet paqësore të drejtuara nga EU, si kontribut për sigurinë europiane.

 

Shkup, 26 shtator - Bashkëbiseduesit kanë ndërruar mendime rreth zhvillimeve politike në Maqedoni dhe pritjet nga reformat të cilat po i zbaton Qeveria në kontekst të integrimit euro-atlantik proces në domenin e lirisë së mediave, sundimin e së drejtës, reformat në administratën publike, sektorin e sigurisë. përparimin e marrëdhënieve me vendet fqinje dhe luftën kundër terorizmit.

 EU dhe NATO integrimet janë interes strategjik prej të cilave maqedonia posedon koncenzus të gjerë, por është patjetër të tregojmë progres në agjendën e EU dhe NATOS,dhe ta rrisim mbështetjen më shumë. Maqedoninë mundeni që ta cilësoni si partner të besueshëm, kishte potencuar Sheqerinska.

zëvendës sekretari gjeneral i drejtorisë për Evropë rreth politikës së jashtme, dhe ka cilësuar se në agjendën e qeverisës së re është patjetër, sjellja e stabilitetit dhe zhvillimi i demokracisë dhe është e rëndësishme jo vetëm për stabilitetin e vendit, por edhe për tërë regjionin, theksoi Serano.

Ai paralajmroi që do e vizitojë Maqedoninë në turnin e vizitave në vendet e Ballkanit Perëndimor, kur më detajisht do të shikohen aspektet e bashkpunimit në fushën e mbrojtjes dhe në luftën kundër terorizmit.

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 26.09.2017, 16:16  | I.XH | 594 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
"Patrioti" Fatmir Dehari nga komuna e Kërçovës paratë e shqiptarëve i harxhon në Strumicë !
"Patrioti" Muhamed Zekiri ka kohë për vendosjen e luleve në Qendrës Memoriale të KAÇKM-së në Pelicë, por JO edhe për protestën që u mbajtë sot për rastet e montuara!
Më joshëse nëna sesa e bija (FOTO)
Si u bë kryeministri Zaev shqiptarë ortodoks! Mediat u bënë viktima të lajmeve fake
Aksident i rëndë në autostradë, ka edhe të lënduar
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.