Intelektualët shqiptarë refuzojnë katër propozime të Nimicit për emrin, dy i pranojnë..
« Analistët » Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Lokalet, LSDM me billborde në gjuhën shqipe, komenton Ramadani
ismet-ramadani-640x360.jpg

Shkup, 26 shtator - Zgjedhjet lokale të 15 tetorit shumë gjëra dhe elemente të ndryshme po paraqiten deri më tani, një gjë është befasuese ku LSDM-ja billbordet  po i prezanton, edhe në gjuhën shqipe, gjë  që më herët nuk kishte ndodhur. Për ta komentuar këtë zhvillim të fundit ndoshta edhe befasues, kemi kontaktuar analistin politik Ismet Ramadanin  i cili për Zhurnal thekson se këtë që po e bënë me përdorimin e gjuhës shqipe nëpër billborde dhe fletushka LSDM-ja në një mënyrë po sjell një frymë të re në raportet ndërnacionale me respektimin e Gjuhës Shqipe. 

"Mendoj se nuk duhet të shpekulohet n’kuptimin se çfarë fshihet pas asaj por është me rëndësi se është marrë definitivisht guximi nga një parti politike maqedonase  që edhe gjuha Shqipe pra të ketë vend në fushatën parazgjedhore”, thotë Ramadani.  

Poashtu ai këto hapa të partisë në fjalë, që më herët nuk ishin prezente edhe në lagjet, dhe rrugët shqiptare i parasheh si frymë që e relakson më shumë mendimin e përgjithshëm të trupit elektoral tek partitë maqedonase, si dhe e përshendet në tërësi këtë nismë e veçmas rezikun që e kanë marrë si parti politike në këtë drejtim për gjuhën shqipe.

Më tej Ramadani thotë se edhe kjo dalë ngadalë pra do të krijon një ambient ma relaksues në shoqërinë maqedonase.  

"Është e vërtetë se ktu udhheqësia e LSDM-së në krye me Zoran Zaev merr edhe një guxim, nkuptimin që këtë mund ta keqpërdorë VMRO-DPMNE, por definitivisht duhet vlerësuar një punë se, nëse Zoran Zaev nuk dallon nga Nikolla Gruevski në këtë drejtim atëherë çfarë do të ishte alternativa tjetër, andaj edhe në këtë rast mendoj që duhet përshëndetur një hap i tillë”, ka përfunduar për Zhurnal, analisti politik Ismet Ramadani.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 26.09.2017, 13:14  | I.XH | 8,724 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Diplomati austriak që “hapi” dosjen çame në Bruksel
« Korrigjimi i kufijve do të qetësonte Ballkanin » Timothy Less: Ja si mund të krijohen Serbia, Kroacia dhe Shqipëria e madhe
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Emrat » Kush janë 200 intelektualët maqedonas që kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.