Intelektualët shqiptarë refuzojnë katër propozime të Nimicit për emrin, dy i pranojnë..
« Analistët » Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Maçoku peshon 7.5 kg, nuk ka probleme me mbipeshën
thumbs_b_c_0e740cd5e3cb44671c417821dc2073da.jpg

Në kohën kur çifti Semih dhe Xhanan, nga qyteti Eskishehir në Turqi morën një mace për përkujdesje, as që u kishte shkuar ndërmend se bëhet fjalë për një kafshë e cila në të ardhmen do të tërheq vëmendjen e njerëzve dhe të opinionit të përgjithshëm.

 

Bëhet fjalë për një maçok i cili aktualisht peshon 7.5 kilogram, i gjatë një metër.

 

Familja e cila mori macen në përkujdesje, e kishte gjetur në një rrugë të Ankarasë 11 vite më parë, dhe si kalonin vitet ata vërenin se rritet më shumë se macet e tjera.

 

Të brengosur nga një obezitet i mundshëm, Semih dhe Xhanan e kishin çuar maçokun te veterinari i cili u kishte thënë se bëhet fjalë për një mace prindër të së cilës janë macja malore norvegjeze dhe maçoku i Ankarasë.

 

Në bashkëbisedim me gazetarin e Anadolu Agency (AA), Semih Yurdakul tha se bashkëshortja e tij kishte përvojë me përkujdesin e maceve, sidomos nga koha kur ka jetuar në Ankara, por siç thotë Sevki ishte diçka e veçantë.

 

"Ishte shumë i madh në krahasim me dimensionet e maces së rëndomtë. Veterinari na tha se bëhet fjalë për përzierje të maces malore norvegjeze dhe maçokut të Ankarasë. Aktualisht peshon 7.5 kilogram dhe nuk ka asnjë problem me mbipeshë. Është shumë i lëvizshëm, ka shputa të mëdha dhe trup të gjërë”, tha Yurdakul për të shtuar se maçoku zgjon kureshtjen e shumë njerëzve sepse zëri që lëshon i ngjanë ulurimës.

 

"Është maçok i urtë dhe shumë i durueshëm. I pëlqen shumë shoqërimi me njerëz”, shtoi më tej ai.

 

Megjithatë, shton Semihu, maçoku i tyre ka një sjellje që është e zakonshme për qenin.

 

Sipas tij, ai ndjek urdhërat kur i thuhet të shkojë, apo të afrohet.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 25.09.2017, 09:13  | Z.H. | 777 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Diplomati austriak që “hapi” dosjen çame në Bruksel
« Korrigjimi i kufijve do të qetësonte Ballkanin » Timothy Less: Ja si mund të krijohen Serbia, Kroacia dhe Shqipëria e madhe
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Emrat » Kush janë 200 intelektualët maqedonas që kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.