« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Ademi reagon ndaj deklaratës të Ish-Ambasadorit Çejku » Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na ..
"OVL UÇK" e Kosovës do të shënojë 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në Maqedoni
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Institucionet në bashkëpunim dhe në luftë kundër sajber, kriminalitetit kompjuterik
shutterstock_214349194-1200x1200.jpg

Shkup, 25 shtator - Vjedhja e identitetit të personave të cilët keqpërdoren në internet për mashtrime, miliona  kompani të mashtruara  nëpërmjet të dhënave nga sistemi kompjuterik i tyre, dëme nga viruset e kompjuterëve, janë vepra të të ashtuquajturës sajber, kriminalitet  kompjuterik. Më interesante është mashtrimi që vjen nga brenda.

Ka shumë raste kur kompani të ndryshme marrin nga posta elektronike informacion për pagesë të një vlere parash për marrëveshje të përcaktuar. Përgjegjësit i thuhet se duhet të paguan vlerën e parave në faturë të caktuar. Këto informacione janë të vjedhura nga person i brendshëm i kompanisë i cili është hakeri ( vjedhësi i informacioneve) të kompjuterit të drejtorit. Në këtë mënyrë miliona euro pa e ditur kalojnë në xhirollogaritë e kriminelëve.

Një pjesë e këtyre shembujve , ekspertët e luftës kundër kriminalitetit në kompjuter do ua tregojnë përfaqësuesve të institucioneve maqedonase për luftën kundër kriminalitetit, siç janë MPB, Prokuroria, Policia financiare dhe agjencitë përgjegjëse.  Trajnimi i Këshillit Evropian ka për qëllim të mësojë institucionet maqedonase të bashkëpunojnë për luftën kundër sajber, kriminaliteti kompjuterik.

Ideja ka të bëjë me   zhvillimin e shtetit kundër sajber kriminalitetit dhe për gjetjen e dëshmive elektronike. Kur flasim për sajber , duhet të kemi parasysh se bëhet fjalë për kriminalitet që nuk i caktuar për  territorin  dhe është i lidhur me aktivitete tjera financuese kriminele, thekson esperti ndërkombëtar, Najxhel Xhons.

Bashkëpunimi mes kompetentëve për zgjidhjen e këtij problemi , është e nevojshme për Maqedoninë, ndaj sipas ekspertëve duhet realizuar nje strategji shtetërore dhe qeveritare për luftën kundër sajber kriminalitetit. Gjithashtu, espertët apelojnë edhe tek masa e gjerë qytetare që të kenë kujdes në hapjen e kompjuterëve , meqë hakerët marrin me sukses edhe të dhënat e tyre personale.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 25.09.2017, 20:30  | D.J. | 832 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
A e mbani mend “Nazifin e vogël” tek seriali Karadayi, ja si duket sot (FOTO)
Nisi lufta? Turqit qëllojnë në drejtim të ushtrisë siriane në Afrin
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.