« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
« Ministria e Transportit dhe Lidhjes » 20 milion euro për 20 komuna, projekt për rrjetin e kanalizimit dhe ujësjellësit
21271275_1496196833773740_2650650415461519535_n.jpg

Shkup, 25 shtator - Ministri i Transportit dhe Lidhjes, Goran Sugareski, sot para mediave njoftoi se do të investojë rreth 20 milion euro për ndërtimin e ujësjellësit dhe kanalizimit atmosferik në mbi 20 komuna, njofton Zhurnal.

Siç njoftoi ministri Sugareski, më tepër do të orientohet në komunat rurale ku ka vetëm 18% të mbulimit të rrjetit të ujësjellësit dhe kanalizimit.

Ministria e Transportit dhe Lidhjes, nuk ka anashkaluar dhe vendbanimet me shumicë shqiptare. Siç njoftoi zv.ministri Mehmedi, sa i përket komunave me shumicë shqiptare, do të investohet në ndërtimin dhe përmirësimin e gypave të ujësjellësit në Gostivar, investim ky me vlerë prej 1,5 milion euro. Ndërtim i rrjetit sekondar të kanalizimit do të bëhet edhe në fshatërat Koroshisht, Livadhi dhe Lozhan të Strugës, me vlerë prej 456 mijë euro, rikonstruim i rrjetit të ujësjellësit në Prevalac dhe Orizare të Velesit. Stacion filtrues të ujit do të ndërtohet në Likovë, projekt ky me vlerë prej 1 milion eurove. Në komunën e Dollnenit është paraparë investim prej 420 mijë eurove.

Me përqindje të theksuar të shqiptarëve, në Kumanovë do të bëhet instalim i lexuesve të ujit me mundësi leximi nga largësia e kufizuar në komunën e Kumanovës, investim ky me vlerë prej 1,5 milion eurove. Investime të ngjashme gjithashtu janë paraparë edhe në komunat e Manastirit, Prespës, Studeniçanit dhe Zhelinës.

Projektet e paralajmëruara do të realizohen në bashkëpunim me Bankën Europiane për investim, Bankën Botërore dhe Sekretariatit për çështje ekonomike nga shteti zvicerian.

Siç njoftoi ministri Sugareski, projektet e reja për ujësjellës dhe rrjet kanalizimi, duhet të fillojnë me realizim për dy deri në tre muaj.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 25.09.2017, 15:23  | Z.H. | 6,248 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.