« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Ademi reagon ndaj deklaratës të Ish-Ambasadorit Çejku » Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na ..
"OVL UÇK" e Kosovës do të shënojë 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në Maqedoni
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
A do të kemi premtime marramendëse sikur gjatë fushatës të vitit 2013? Flasin analistët
21984438_1620277824696911_1306350665_n.jpg

 

Shkup, 25 shtator -  Në zgjedhjet lokale të vitit 2013, kishim paralajmërime të mëdha projektesh dhe rrugët e shqiptarëve sipas premtimeve të gjitha do ishin të asfaltuara, të gjitha do kishin ujësjellës, kanalizim dhe gjëra të tjera minimale të nevojshme për jetë por edhe sot e kësaj dite ende mbeten vetëm premtime parazgjedhore marramendëse, shkruan Zhurnal.

Por për këto premtime në këto zgjedhje lokale për dallim nga ato të viti 2013,  këto zgjedhje po i karakterizon një skepticizëm, dhe jo besueshmëri se do të zgjidhen brengat e  tyre të përditshme nga premtimet parazgjedhore të cilat janë të panumërta dhe shumë herë edhe të pa menduara mirë .

Të kontaktuar nga zhurnal.mkprofesori universitar Mersel Bilalli  thotë se nuk mund ta parashikoj sakt se çfar premtimesh do kemi, por Bilalli shprehet se mund shumë sakt ta parashikon se çfar do të jetë besimi i zgjedhësve në ata premtime. 

“Pres që besimi do të jetë shumë afër minimales së skajshme, por nuk mendoj se kjo do i pengoj njerëzit të dalin në votime, pasi këta tanimë nuk i befasojnë mashtrimet, por të vërtetat. Sidoqoftë, ne akoma jemi në një fazë sikur pak më të gjatë tranzicioni deri te ajo kur nuk do të preferohet më disproporcion i madhë në mes premtinmeve dhe realizimeve. Dëshiroj që pretendentët e pushtetit lokal definitivisht në fushatë t'i mësojnë fjalët ,,zhvillim ekonomik,, "punësim" ,pasi edhe komunat tani më kanë kompetenca edhe në këtë lëmi”, ka deklaruar për Zhurnal, profesori universitar, Mersel Bilalli

Ndërsa analisti politik Blerim Hysenishprehet se premtime do të ketë por sipas tij këto premtime kësaj rradhe do të jenë më të rezervuara në aspektin e politikës së gjërë sepse në disa cikle të zgjedhjeve lokale shpesh herë kandidatët janë marrë edhe me politikë jo vetëm të pushtetit qendror por edhe me politikë të jashtme.

“Mendoj që kësaj rradhe partitë gjegjësisht kandidatët do të jenë më të vemendshëm në premtimet që do t’i bëjnë për arsye se tanimë qytetari në veçanti ai shqiptar është më i vetëdijshëm jo vetëm për mundësit që ka pushteti lokal por edhe për kompetencat e tij. Gjithashtu mendoj që në rend të parë kësaj rradhe do vijë në shprehje kandidati e më pak partia sepse siç dihet pushteti lokal është i lidhur drejtpërdrejtë me qytetarin dhe hallet e tij, prandaj vlerësoj që kandidati që do arrij të prek çështjet që qytetari ka dëshirë t’i realizohen do të marrë edhe besimin e tyre”, ka deklaruar për Zhurnal, analisti politik Blerim Hyseni.

Më tej Hyseni thekson:“Pra, nuk përjashtohet mundësia të ketë edhe premtime të mëdha por që në start do të jetë e qartë për qytetarin se çfarë mund të realizohet dhe çfarë jo dhe cilat premtime janë reale dhe cilat janë pjesë e propagandës politike”, ka përfunduar Hyseni.

Ndryshe, në këto zgjedhje lokale opinioni i gjërë do e vlerësoj se cilat premtime janë realizuar dhe t’i ndëshkojë partitë të cilat kanë premtuar dhe asgjë skanë realizuar ose pjesërisht, ndërsa partitë tani pjesëmarrëse në këto zgjedhje do t’i testojnë në premtimet e tyre.

 

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 25.09.2017, 14:17  | I.XH | 3,670 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
A e mbani mend “Nazifin e vogël” tek seriali Karadayi, ja si duket sot (FOTO)
Nisi lufta? Turqit qëllojnë në drejtim të ushtrisë siriane në Afrin
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.