« Zhurnal mëson » Afrim Gashi gjatë javës takim me Zoran Zaevin, bisedime për hyrje në qeveri
Fejziu: Zgjidhja e çështjes së emrit do të qartësoj të ardhemn e Maqedonisë
« Analistët » Pas ligjit të shqipes, sfida e partive shqiptare mbetet unifikimi i veprimit politik
« Analizë » Kazani politik në Maqedoni po "zien"
Anija kozmike kineze e mallrave nis misionin e fundit
auto_tiangong2-tianzhou-1-render-cmse1506145971.jpg

Anija kozmike kineze e mallrave "Tianzhou-1" po fillon misionin e saj përfundimtar.

 

Anija do të largohet nga orbita e saj dhe do të rihyjë në atmosferën e tokës, ku do të digjet.

 

Wang Zhaoyao nga Administrata Hapësinore e Kinës shprehet se "Tianzhou-1" ka qenë shumë efektiv gjatë misionit të vet 5-mujor:

 

"Ajo (anija) qenë një sukses i madh. Ka kryer një lidhje të shpejtë, si dhe ka ndihmuar në testimin e teknologjive kyçe për ndërtimin e stacioneve tona të ardhshme hapësinore. Po ashtu, kemi kryer një varg eksperimentesh, duke përfshirë eksperimentimin e gravitetit jonjutonian dhe testimin e një pajisjeje ngjeshëse me dridhje. Ne kemi pasur shumë arritje. "

 

"Tianzhou-1" u lëshua më 20 prill dhe përfundoi lidhjen e automatizuar me laboratorin hapësinor orbital "Tiangong-2" dy ditë më vonë.

 

Të dy anijet kozmike u furnizuan gjithashtu tre herë me karburant në orbitë gjatë pesë muajve të fundit

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.09.2017, 08:36  | Z.H. | 892 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Dokument » Talat Xhaferi mund të dekreton Ligjin e gjuhëve, ngjashëm veproi edhe Tito Petkovski në vitin 1997
Bora befason Maqedoninë, ja ku bie për momentin
Xhaferi flet shqip, Zaev dhe Ivanov ende jo!
E dini datën kur do ndryshojë ora këtë muaj?
Gjykata shpall të pafajshëm të akuzuarit e Sopotit
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.