Intelektualët shqiptarë refuzojnë katër propozime të Nimicit për emrin, dy i pranojnë..
« Analistët » Maqedonia patjetër të ketë plan A, por edhe plan B për negociatat me Greqinë
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Takim Kocias- Nimic në Nju Jork për çështjen e emrit të Maqedonisë
kocias_1.jpg

nju Jork, 23 shtator - Çështja e emrit të Repubilkës së Maqedonisë është një ndër problemet serioze që ka shteti ynë që nga shpallja e pavarësisë. Me ndryshimet e Qeverisë së re janë shpeshtuar takimet mes dy vendeve me ndërmjetësim ndërkombëtar me qëllim që të arrihet zgjidhja e këtij kontesti.

Në vazhdën e takimeve të shumta është edhe akimi mes ministrit të jashtëm grek, Nikos Kocias dhe ndërmjetësuesit, Methju Nimic në Nju Jork. Takimi si pikë parësore ka pasur mënyrën e gjetjes së njê zgjidhjeje definitive për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë. Gjatê takimit u diskutua që të merren masa dhe të rritet besimi mes dy palëve dhe të detektohen problemet që vinë nga irredentizmi.

Sipas tyre, nevojitet të kyçen ekspertë juridik për historinë, termat juridik dhe tekstet shkollore. Përderisa qeveritë e dy vendeve mundohen t’i afrojnë qëndrimet për konstestin e emrit, partitë opozitare në Athinë dhe në Shkup, i sulmojnë dhe i kritikojnë ashpër takimet në fjalê duke i quajtur si shitje të interesave mes dy shteteve.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.09.2017, 15:28  | T.E. | 1,235 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » MPB: Katër persona të lënduar në përleshjen fizike në Butel të Shkupit
Diplomati austriak që “hapi” dosjen çame në Bruksel
« Korrigjimi i kufijve do të qetësonte Ballkanin » Timothy Less: Ja si mund të krijohen Serbia, Kroacia dhe Shqipëria e madhe
Lençe Ristovska “dridh” Gruevskin, ja çka i thotë!
« Emrat » Kush janë 200 intelektualët maqedonas që kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë!?
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.