« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
May propozon ujdi të re me BE
theresa-may-speech-15-0-933x445-768x366.jpg

Në një kohë kur bisedimet mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian, për kushtet e Brexit janë në hapat përmbyllës, kryeministrja britanike Theresa May propozoi një periudhë dy vjeçare tranzicioni me Brukselin, pas shkëputjes në Mars të 2019-ës.

“Britania e Madhe ka vendosur të largohet nga Bashkimi Eruopian, por ne nuk po largohemi nga Europa. Propozoj që marrëveshjet tregtare me Bashkimin Europian të vijojnë edhe për dy vjet pas daljes nga unioni. Kurrsesi nuk do të braktisim aleancën me Perëndimin dhe përkushtimin e përbashkët ndaj demokracisë, të drejtave të njeriut dhe mbrojtjes së përbashkët”.

May sqaroi se Britania e Madhe natyrisht do të paguajë tarifën që i takon ndaj buxhetit të BE-së, gjatë kësaj periudhe. Një shumë e cila, përgjatë dy viteve do të shkonte rreth 20 miliardë euro, siç shkruan BBC.

Kryeministrja britanike, nënvizoi se vendi ishullor do të mbetet partneri më i ngushtë i Bashkimit Europian. “Sytë e të gjithë botës janë mbi ne, Brexit është një evolucion kritik për partneritetin me Brukselin, le të jemi mendjehapur e ta kthejmë këtë në një të ardhme të ndritshme për popujt tanë”, tha May.

Shefja e Downing Street u bëri thirrje gjithashtu qytetarëve europianë që jetojnë e punojnë në Britani të qëndrojnë pasi ata janë të çmuar për kontributin e tyre.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.09.2017, 20:02  | T.E. | 870 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Pamje të rënda » Vrasja e maturantit Angel Petrovskit në vitin 2014 në Gjorçe Petrov
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
“Tvrdokorni”: Arrestime të ish-funksionarëve dhe pritet sulm ndaj djalit të Ivanovit?!
James Pardew: Kur ia lejon gjuhën një populli kaq të madh e forcon vendin!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.