Fejziu: Zgjidhja e çështjes së emrit do të qartësoj të ardhemn e Maqedonisë
« Analistët » Pas ligjit të shqipes, sfida e partive shqiptare mbetet unifikimi i veprimit politik
« Analizë » Kazani politik në Maqedoni po "zien"
Gjykata shpall të pafajshëm të akuzuarit e Sopotit
Sondazhi, 40 përqind e myslimanëve europianë ndjehen të diskriminuar
auto_didid1506087815.jpg

Diskriminimi kundër myslimanëve të Europës po rritet me dy në pesë prej tyre, ose 40 përqind, që thonë se janë përballur me trajtime të padrejta në rastet kur kanë kërkuar një vend pune, apo një shtëpi, por edhe në shërbimet publike si edukimi apo kujdesi shëndetësor.

 

Në të parin raport të këtij lloji në një dekadë, thuhet se rreth 30 përqind e të anketuarve në një sondazh thonë se janë fyer dhe 2 përqind janë sulmuar edhe fizikisht në 12 muajt e kaluar.  Sondazhi i zhvilluar nga fundi i 2015 dhe fillimi i 2016 i Agjencisë për të Drejtat e Njeriut të BE-së ka pasur në qendër 10.500 myslimanë në 15 shtete europiane si Franca, Gjermania, Holanda, Spanja, Suedia dhe Britania e Madhe.   Pjesa më e madhe e atyre që janë trajtuar padrejtësisht në pesë vitet e shkuara, sipas vëzhgimit, mendojnë se shkak për këtë ka qenë emri, ngjyra e lëkurës apo pamja e tyre. 

 

Rreth 17 përqind thonë se ndihen të diskriminuar në mënyrë të drejtpërdrejtë prej besimit të tyre.  Rreth 40 përqind e grave që mbajnë shami, apo perçe në publik ndjejnë se ajo është shkak i diskriminimit të tyre kur kërkojnë një vend pune.  Më shumë se 30 p ërqind e grave që mbajnë veshje tradicionale apo fetare, thonë se janë ngacmuar, kryesisht nëpërmjet xhesteve fyese apo komenteve. Vetëm 12 përqind e myslimanëve që kanë përjetuar diskriminimin dhe 9 përqind e atyre që janë ngacmuar, thonë se kanë marrë mundimin t’i raportojnë rastet.

 

 Vëzhgimi po ashtu ka dalë në përfundimin se 47 përqind e burrave të ndaluar nga policia thonë se besojnë se shkak ka qenë veshja e tyre tradicionale.  Raporti vjen në një kohë tensionesh të larta, të ndezura akoma më shumë nga kriza e emigrantëve e viteve 2015, 2016 si edhe nga vala e sulmeve terroriste dhe rritja e partive anti-islam në Francë, Holandë dhe Gjermani.  Sipas raportit, myslimanët e Europës, që përbëjnë rreth 4 përqind të popullatës së kontinentit kanë një nivel besimi nën mesataren tek institucione si policia apo sistemi i drejtësisë në vendin ku jetojnë

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.09.2017, 16:42  | Z.H. | 377 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
« Dokument » Talat Xhaferi mund të dekreton Ligjin e gjuhëve, ngjashëm veproi edhe Tito Petkovski në vitin 1997
180 udhëtarë bllokohen në Gjermani pas anulimit të fluturimit të Wizzair
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.