Debat edukativ për shumëllojshmëri multikulturore
kulture
Debat edukativ për shumëllojshmëri multikulturore

Debat edukativ për shumëllojshmëri multikulturore

Shkup, 21 shtator- "Nëse shumëllojshmëria multikulturore i afron popujt?" është titulli i debatit edukativ të cilën pasdite sot e organizon Shtëpia e kulturës "Koço Racin" - Shkup.

"Në debatin do të flitet se nëse shumëllojshmëria multikulturore është pasuri kombëtare, se nëse është bazuar vetëm në etikën tonë dhe filantropinë ose nevojitet të jetë më shumë se politikë dhe sistem kushtetues-politik, nëse miltukultura është trashëgimi e pasur historike, se nëse të rinjtë kanë paragjykime ndërkulturore ose ndëretnike, se si të tejkalohen normat etnike dhe tabutë, se nëse arti i tyre, letërsia, stilet e jetës paraqesin përmbledhje e modeleve unike shpirtërore, materiale, intelektuale dhe emocionale të një shoqërie", njoftoi organizatori i ngjarjes.

Në këtë temë do të flasin profesorët Nano Ruzhin, Vasill Tocinovski, Mersel Bilalli dhe do të marrin pjesë nxënës të shkollave të mesme nga "Josip Broz Tito", "Vasill Antevski Dren" dhe nga "Zdravko Cvetkovski".

© ZHURNAL 21.09.2017, 09:32 | L.E. | 1,353 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."