« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
Debat edukativ për shumëllojshmëri multikulturore
multi.jpg

Shkup, 21 shtator- "Nëse shumëllojshmëria multikulturore i afron popujt?" është titulli i debatit edukativ të cilën pasdite sot e organizon Shtëpia e kulturës "Koço Racin" - Shkup.

"Në debatin do të flitet se nëse shumëllojshmëria multikulturore është pasuri kombëtare, se nëse është bazuar vetëm në etikën tonë dhe filantropinë ose nevojitet të jetë më shumë se politikë dhe sistem kushtetues-politik, nëse miltukultura është trashëgimi e pasur historike, se nëse të rinjtë kanë paragjykime ndërkulturore ose ndëretnike, se si të tejkalohen normat etnike dhe tabutë, se nëse arti i tyre, letërsia, stilet e jetës paraqesin përmbledhje e modeleve unike shpirtërore, materiale, intelektuale dhe emocionale të një shoqërie", njoftoi organizatori i ngjarjes.

Në këtë temë do të flasin profesorët Nano Ruzhin, Vasill Tocinovski, Mersel Bilalli dhe do të marrin pjesë nxënës të shkollave të mesme nga "Josip Broz Tito", "Vasill Antevski Dren" dhe nga "Zdravko Cvetkovski".

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 09:32  | L.E. | 866 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
Eli Fara në këtë foto e le shumë mbrapa vajzën e saj Marinën! (Foto)
Shyhrete Behluli dhe Gold Ag përsëri në duet (Foto/Video)
Kjo është reja e Ardit Gjebreas (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.