« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
WhatsApp ka refuzuar kërkesën Britanike për ndërtuar një “backdoor”
wpp_19.jpg

WhatsApp nuk do të tërhiqet nga angazhimi i platformën ndaj enkriptimit fundor dhe teknologjisë në tërësi.

Sipas një raporti që vjen nga media Britanike Sky News, qeveria e vendit kishte kërkuar nga aplikacioni në pronësi të Facebook të ndërtonte një mënyrë sesi të aksesonte mesazhet e enkriptuara po ishte refuzuar.

Enkriptimi sot është një prej temave më të nxehta sa herë që flitet për terrorizmin dhe ekstremizmin në SHBA, Britani por edhe në mbarë botën.

Aplikacione si WhatsApp përdorin enkriptimin fundor, që do thotë se mesazhet e dërguara nuk mund të zbulohen dhe lexohen nga askush përveç destinacionit të kërkuar dhe këtu përfshihen kompania poe dhe autoritetet.

Për disa agjenci të zbatimit të ligjit ky është një problem sepse frikësohen se prova vitale për ekspozimin e terroristëve dhe kriminelëve do të varrosen përgjithnjë me enkriptimin fundor në çfarëdo komunkimi online.

Avokatët e sigurisë dhe teknologjistët thonë se kjo alternativë – ndërtimi i backdoor-ëve – është më e rrezikshme sepse ekspozon të gjithë duke i lënë të hapur ndaj hakerave dhe kërcënimeve të tjera.

Nuk mund të ketë një backdoor i cili prek vetëm terroristët dhe ekstremistët. WhatsApp është i ri në botën e enkriptimit.

Teknologjia u vu në jetë vetëm në 2016-ën dhe lidershipi i kompanisë publikisht ka refuzuar backdoor-ët në shërbimin e saj. /PCWorld Albanian

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 16:37  | L.E. | 711 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.