Paga bruto mujore në Maqedoni shënon rritje
ekonomi
Paga bruto mujore në Maqedoni shënon rritje

Paga bruto mujore në Maqedoni shënon rritje

Shkup, 21 shtator - Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, indeksi i pagës bruto mujore mesatare të paguar për punonjës, në muajin korrik të vitit 2017, krahasuar me korrikun e vitit 2016, ishte 101.5.

Kjo rritje është për shkak, të rritjes së pagës bruto mujore mesatare të paguar për të punësuarit në sektorët:  e veprimtarive profesionale, shkencore dhe teknike (9.4%), në miniera dhe gurore (8.6%) dhe informacion dhe komunikim (5.2%).

Një rënie në pagën bruto mujore mesatare të paguar për punonjës në krahasim me muajin e kaluar është regjistruara në sektorët: e artit, argëtimit dhe rekreacionit (11.1%), furnizimit me ujë, menaxhimit të mbeturinave dhe aktiviteteve të rehabilitimit të mjedisit (4.8%) dhe furnizimit me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar (3.7%).

Paga mesatare mujore mujore e paguar për një punonjës në korrik 2017 është 33 328 denarë.

Në korrik 2017, 1.3% e të punësuarve në Republikën e Maqedonisë nuk kanë marrë pagat e tyre.

© ZHURNAL 21.09.2017, 15:19 | A.SH | 4,134 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."