« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
Shtetet më pak mikpritëse për të huajt
vendeee_1.jpg

Kuvajti, Arabia Saudite dhe Republika Çeke janë në krye të listës së The Expat Insider, si vende të papëlqyeshme për të huajt.

Në raportin vjetor theksohet se vlerësimi bëhet në bazë të cilësisë së jetës, sigurisë, dhe lehtësirave të qëndrimit.

Si pjesë e kategorisë “lehtësira në qëndrim” janë dhe afrimiteti që ndjejnë të huajt me vendasit, ku përfshihen faktorë si: sa lehtë mund të përfshihen në kulturën vendase, të bëjnë miq të rinj, dhe sa barriera mund të krijojë gjuha.

Mes 10 vendeve europiane më pak të pëlqyera për të huajt janë Danimarka, Norvegjia dhe Zvicra.

Në Zvicër, 36% e të huajve mendojnë se sjellja e vendasve është shumë e keqe, ndërsa mbi gjysma e tyre e shohin të vështirë të integrohen në kulturën vendase, pavarësisht standardit të lartë të jetesës.

Ndërsa si vende më miqësore renditen Meksika, Kosta Rika dhe Uganda. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 10:42  | L.E. | 1,309 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.