Fejziu: Zgjidhja e çështjes së emrit do të qartësoj të ardhemn e Maqedonisë
« Analistët » Pas ligjit të shqipes, sfida e partive shqiptare mbetet unifikimi i veprimit politik
« Analizë » Kazani politik në Maqedoni po "zien"
Gjykata shpall të pafajshëm të akuzuarit e Sopotit
Google dhe HTC nënshkruajnë një marrëveshje bashkëpunimi me vlerë 1.1 miliard dollar
htc_13.jpg

Google dhe HTC kanë nënshkruar një marrëveshje ku disa punonjës së HTC do ti bashkohen gjigandit të motorit të kërkimit.

Si pjesë e këtij transaksioni, HTC do të marrë 1.1 miliard dollar në kesh nga Google. Ky i fundit gjithashtu do të marrë një licencë jo ekskluzive të pronësisë intelektuale të HTC-së.

Prodhues Tajvanez tha se shumica e punonjësve të kompanisë kanë punuar për të zhvilluar telefonët Pixel të Google.

Marrëveshja me HTC është fillimi i një strategjie të re të harduerit për gjigandin e kërkimit i cili përfundoi për të dytën herë duke blerë një tjetër prodhues telefonësh edhe pse dështoi me Motorolën.

Burimet kanë raportuar se HTC kishte ndaluar tregtimin në bursën e Tajvanit më 21 Shtator pikërisht nga ky lajm i rëndësishëm.

Ndihma e HTC-së nuk është vetëm me telefonët Pixel. Tableti Nexus 9 është një tjetër produkt i bashkëpunimit mes tyre.

Prodhuesi Tajvanez synon që me këtë marrëveshje të fokusohet në biznesin në rritje të realitetit virtual ku përfshihet pajisja HTC Vive.

Akordi mes Google dhe HTC do të përfundojë jo me ribrandimin e këtij të fundit por me aksesin e Google mbi burime e inxhinierisë së harduerit të HTC-së. /PCWorld Albanian

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 10:02  | L.E. | 692 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
« Dokument » Talat Xhaferi mund të dekreton Ligjin e gjuhëve, ngjashëm veproi edhe Tito Petkovski në vitin 1997
180 udhëtarë bllokohen në Gjermani pas anulimit të fluturimit të Wizzair
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.