« SPECIALE » Që të flejë i qetë Almiri, Bobani duhet të jetë prapa grilave (Video)
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
Pajat: Shkupi dhe Athina të shfrytëzojnë dritaren e hapur të mundësisë për zgjidhje
Edhe Lube Boshkovski këshilltarë i Zoran Zaevit, ja për çfarë do e këshillonë
Vettingu, miratohet dhënia e ambienteve për institucionet e reja
etilda-gjonaj.jpg

Tiranë, 20 shtator - Me vendim të Këshillit të Ministrave, miratohet dhënia e ambienteve për komisionin e pavarur të kualifikimit dhe operacionin ndërkombëtar të monitorimit dhe Kolegjit të Apelimit, pjesë e institucioneve të reja të sistemit të drejtësisë .

Në një komunikim me median, ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, tha se me këtë hap është krijuar mbështetja infrastrukturore dhe ajo logjistike.

“Në mbledhjen e parë qeveria mori vendimin për vënien në dispozivcion të mjediseve të punës për komisionin e pavarur të kualifikimit dhe operacionin ndërkombëtar të monitorimit.

Sot qeveria bëri një hap tjetër të rëndësishëm, miratoi vendinin e tij për vënien në dispozicion të ambienteve për Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, duke mundësuar kështu ofrimin e kushteve logjistike dhe infrastrukturore të nevojshme për funksionimin e tij. Me këto dy vendime qeveria shqiptare i jep mbështetjen e plotë infrastrukturore dhe logjistike për organet e vettingut”, tha ministrja e Drejtësisë.

Gjonaj nënvizoi po ashtu se pjesë e planit është edhe mbështetja me pagesë për projektet e këtyre strukturave.

“Njëkohësisht qeveria shqiptare është angazhuar dhe shprehur e gatshme me mbështetjen e strukturave dhe mbështetjen financiare për pagat dhe stafet të organeve të vettingut, vendim i cili po diskutohet edhe në Komisionin e Ligjeve dhe që do miratohet shumë shpejt në Kuvend”

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.09.2017, 15:47  | Xh.I. | 346 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Lëndohen rëndë me armë zjarri dy ushtarë të ARM-së, një shqiptarë dhe një maqedonas
BDI nuk mbështet një propozim të LSDM-së në Parlament, ja cilin
Ligji i gjuhëve, kryeparlamentarët shqiptarë "kokë më kokë" në Prishtinë
Ali Ahmeti mbledhë sot sërish "kokat" e BDI-së në selin "blu"
« VIDEO » Sinani: "Zaev më tinzak se Gruevski"
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.