« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Ademi reagon ndaj deklaratës të Ish-Ambasadorit Çejku » Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na ..
"OVL UÇK" e Kosovës do të shënojë 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në Maqedoni
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Punëtori për uljen e ndjeshmërisë së bujqësisë nga ndryshimet klimatike
punt_2.jpg

Shkup, 19 shtator- Punëtori me temë "Ulja e ndjeshmërisë së bujqësisë nga ndryshimet klimatike" do të mbahet sot dhe nesër në Mavrovë në organizim të Organizatës për bujqësi dhe ushqim pranë Kombeve të Bashkuara (FAO).

Në punëtori do të flasin ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Ljupço Nikollovski, ekspertë të huaj nga misioni i FAO-s, si dhe profesorë nga Fakulteti për shkenca bujqësore dhe ushqim.

Duke filluar prej vitit 2015, Minsitria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave e Republikës së Maqedonisë vendosi partneritet me Organizatën për bujqësi dhe ushqim të Kombeve të Bashkuara - FAO, me qëllim të integrimit insttucional të masave për ndryshime klimatike në Maqedoni.

Një nga projektetet në suaza të të cilit zbatohen aktivitete në këtë drejtim është projekti "Ulja e ndjeshmërisë së bujqësisë drejt ndryshimeve klimatike" që përfundon në dhjetor të vitit 2017.

Projekti ka për qëllim të vendosë mirëkuptim më të mirë të strukturës ekzistuese të MBPEU-së dhe të propozojë masa për integrim afatgjatë institucional të ndryshimeve klimatike të MBPEU-së, si dhetë sigurojë mbështetje për formimin e platformës inter-institucionale e cila do ta lehtësonte koordinimin në nivel nacional

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 09:06  | L.E. | 674 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
A e mbani mend “Nazifin e vogël” tek seriali Karadayi, ja si duket sot (FOTO)
Nisi lufta? Turqit qëllojnë në drejtim të ushtrisë siriane në Afrin
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.