« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Narcizoizmet partiake shkak i mos unifikimit shqiptar në zgjedhjet lokake
bbbbbbbb.jpg

Shkup, 19 shtator - Taniqë ka kohë që me një dinamikë të theksuar, ka fillua fushata parazgjedhore rreth zgjedhjeve lokale në Republiken e Maqedonisë, dukshëm vërehen shqetsimet rreth procesit në vijim.  Ajo çka më së shumti shqetson elektoratin shqiptar është veprimi kryeneq i subjekteve politike shqiptare ose ndryshe thënë, narcizoizmet partiake  për të mos marë qëndrime të përbashkëta rreth kualicionimeve ose dhënies së listave të përbashkëta; qoft për kandidatë për kryetarë-ne vende të caktuara ( komuna) e qoftë edhe për lista të këshilltarëve, kështu vlerësojnë njohësit e çështjeve politike për Zhurnal.mk

"Ajo çka më së shumti shqetson elektoratin shqiptar është veprimi kryeneq i subjekteve politike shqiptare ose ndryshe thënë, narcizoizmet partiake  për të mos marë qëndrime të përbashkëta rreth kualicionimeve ose dhënies së listave të përbashkëta; qoft për kandidatë për kryetarë-ne vende të caktuara ( komuna) e qoftë edhe për lista të këshilltarëve. Këto fortifikime vetanake,mendoj se do ta dëmtojn procesin konstruktiv qoftë në pozicionimet sa më përmbajtsore të shqiptarëve këtu,e qoftë edhe në procesin elektoral e zgjedhor të vet shqiptarëve", thotë për Zhurnal, Sabaudin Zhuta, profesor universitar.

Ai, thekson se është shumë me relevancë që kampanja në bllokun shqiptar të ruan maturinë, gjakftohtësinë dhe dinjitetin për të mos ndodhur ndonjë komflikt messhqiptar.

Nga ana tjetër, Zudi Xhelili ish-deputet në Parlamentin e Maqedonisë, thekson se pas zgjedhjeve lokale proceseve në Maqedoni përsëri do ju prijnë fituesit.

"Mbas zgjedhjeve lokale do të kemi situat krejt ndryshe. Mvarësisht prej rezultateve do ndodhin edhe ndryshimet. Nuk dua të prejudikoj si do të dalin rezultatet por e di se partitë qe do të fitojnë më shumë vota do u prijnë ndryshimeve", thotë Xhelili për Zhurnal.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 22:07  | D.J. | 3,129 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Pamje të rënda » Vrasja e maturantit Angel Petrovskit në vitin 2014 në Gjorçe Petrov
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
“Tvrdokorni”: Arrestime të ish-funksionarëve dhe pritet sulm ndaj djalit të Ivanovit?!
James Pardew: Kur ia lejon gjuhën një populli kaq të madh e forcon vendin!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.