Fejziu: Zgjidhja e çështjes së emrit do të qartësoj të ardhemn e Maqedonisë
« Analistët » Pas ligjit të shqipes, sfida e partive shqiptare mbetet unifikimi i veprimit politik
« Analizë » Kazani politik në Maqedoni po "zien"
Gjykata shpall të pafajshëm të akuzuarit e Sopotit
Indonezi, rritet alarmi nga vullkani në Ishullin Bali
thumbs_b_c_1b3e18fb78d456b6c284493df4c5a2e3.jpg

Autoritetet kanë ngritur në shkallën e dytë alarmin në Ishullin e Balit të Indonezisë për shkak të rritjes së lëvizjeve vullkanike dhe tektonike në Vullkanin Agung, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Agjencia Nacionale për Menaxhimin e Katastrofave përmes një deklarate ka njoftuar për ngritjen e nivelit të alarmit, për arsye të lëvizjeve që kanë zgjatur prej një javësh në Vullanin Agung.

 

Agjencia po ashtu ka paralajmëruar popullatën e rajonit dhe turistët që të qëndrojnë të paktën gjashtë kilometra larg vullkanit, duke njoftuar se shëtitjet dhe kampimet përreth vullkanit janë ndaluar.

 

Sipas deklaratës, 44 fshatarë të rajonit janë evakuuar për qëllime parandaluese.

 

Ndryshe, Vullkani Agung në Ishullin Bali, rajonin më turistik të vendit, për herë të fundit ka shpërthyer në vitin 1963, duke shkaktuar vdekjen e 1.100 personave.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 15:06  | Z.H. | 644 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Flet ish ministri i brendshëm » Boshkoski: Ligji i gjuhëve pjesë e konfliktit 2001 kur edhe u caktua fati i Maqedonisë
« Dokument » Talat Xhaferi mund të dekreton Ligjin e gjuhëve, ngjashëm veproi edhe Tito Petkovski në vitin 1997
Assad del nga strofulla e tij e fshehtë, viziton ushtarët në Guta
180 udhëtarë bllokohen në Gjermani pas anulimit të fluturimit të Wizzair
Zëvendëskryeministri Osmani përmes video-mesazhit në rrjetin social Facebook iu kundërpërgjigj ambasadorit francez në Shkup (VIDEO)
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.