« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Tempulli i zjarrit Aspakha në Iran, kujtim i dinastisë Sasanide 1.750 vjet e vjetër
thumbs_b_c_cd2c914a1de98d650c399267cc62b02d.jpg

Tempulli i zjarrit Aspakha (Espakhou), që ndodhet në krahinën iraniane të Horosanit të Veriut, është ojekti i vetëm që ka mbetur nga periudha e dinastisë Sasanide.

 

Historiani Peyam Mihnani për Anadolu Agency (AA) foli për karakteristikat e ndërtesës që ndodhet në Aspakha. 

 

"Kjo ndërtesë është objekti i vetëm nga periudha Sasanide në Horosanin e Veriut. Objekti i cili asokohe përdorej si objekt kulti nga pasuesit e Zaratrustës, është ndërtuar afërsisht 1750 vite më parë", tha Mihnani. 

 

Ai shtoi se tempulli posedon një kube dhe pjesë të tjera karakteristike të arkitekturës së periudhës së sundimit të Sasanidëve, të cilët sunduan nga viti 224 p.e.s deri në vitin 651.

 

Përveç kësaj, sipas fjalëve të tij, tempulli u ndërtua për të qenë rezistent ndaj tërmeteve.

 

Tempulli është 12.5 metra i gjerë dhe 21 metra i lartë.

 

Mihnani tha se tempulli përbëhet nga dy pjesë, njëri prej tyre është pjesa për lutje dhe se katër dritare janë në kupolë dhe 23 në muret e ndërtesës.

 

Sipas tij, tempulli u rinovua dhjetë vjet më parë nga Agjencia iraniane e trashëgimisë kulturore dhe turizmit dhe gjithashtu punohet për përmirësimin e infrastrukturës së zonës në të cilën ndodhet tempulli.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 15:06  | Z.H. | 729 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Pamje të rënda » Vrasja e maturantit Angel Petrovskit në vitin 2014 në Gjorçe Petrov
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
“Tvrdokorni”: Arrestime të ish-funksionarëve dhe pritet sulm ndaj djalit të Ivanovit?!
James Pardew: Kur ia lejon gjuhën një populli kaq të madh e forcon vendin!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.