« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Irani thotë se ka ndërtuar “babanë e gjithë bombave”
iran-730x440.jpg

Irani ka prodhuar një bombë 10 tonë të krahasueshme në shkallë me “Nënën e të gjitha bombave” të Shteteve të Bashkuara, ka deklaruar një nga gjeneralët më të lartë të vendit.

“Këto bomba janë në dispozicion, mund të lëshohen nga avionët dhe ato janë shumë shkatërruese”, tha gjenerali Amir Ali Hajizadeh, komandant i hapësirës ajrore i Gardës Revolucionare të Iranit

Duke folur për agjencinë shtetërore të lajmeve FARS, z. Hajizadeh e përshkroi bombën si “babai i të gjitha bombave” duke bërë krahasimin me bombën ajrore të SHBA, të cilën forca ajrore amerikane e hodhi mbi tunelet në provincën Nangarhar të Afganistanit.

Njoftimi vjen pasi tensionet po përshkallëzohen midis SHBA dhe Iranit për zhvillimin e programit të vet ushtarak, shkruan Bota.al.

Më parë këtë muaj, media shtetërore iraniane pretendoi se ushtria kishte testuar sistemin e saj të parë të mbrojtjes nga raketat me rreze të gjatë.

Në vitin 2015, sanksionet ekonomike ndaj Iranit u hoqën pasi qeveria ra dakord të kufizojë zhvillimin e armëve të saj bërthamore.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.09.2017, 22:45  | T.E. | 779 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Pamje të rënda » Vrasja e maturantit Angel Petrovskit në vitin 2014 në Gjorçe Petrov
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
“Tvrdokorni”: Arrestime të ish-funksionarëve dhe pritet sulm ndaj djalit të Ivanovit?!
James Pardew: Kur ia lejon gjuhën një populli kaq të madh e forcon vendin!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.