« INSIDE » Konviktet, edhe pas 20 vjetëve në mjerim
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Cvetanov: Burgjet në Maqedoni janë ende me shqiptarë të pafajshëm
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
Nuk ka vetëm raketa, Koreja Veriore ka pasuri nëntokë 10 trilion dollarë
1-642.jpg

Koreja e Veriut është vendi më i izoluar në botë dhe diskutohet vazhdimisht për raketat, por kombi luftarak ndodhet në rezerva të më shumë se 200 mineraleve, duke përfshirë mineralet e rralla të tokës, me vlerë rreth 10 trilionë dollarë amerikanë.

 

 

Sigurisht, nuk ka raporte zyrtare se sa me të vërtetë ka pasuri Koreja e Veriut, por sipas vlerësimeve të përafërta, depozitat e qymyrit, mineralit të hekurit, zinkut, bakrit, grafiti, ari, argjendi, magnezi, molibdeni dhe shumë të tjera vlejnë midis 6 trilionë deri në 10 trilionë dollarë amerikanë, sipas projeksioneve të Koresë së Jugut të raportuara nga kuarci, shkruan Businessinsider, transmeton oranews.

 

Para rënies së Bashkimit Sovjetik, Korenë e Veriut u kishte dhënë përparësi minierave minerare dhe tregtisë me partnerët e tjerë komunistë. Por industria minerare ka qenë në rënie që nga fillimi i viteve 1990, për shkak të dekadave të neglizhencës dhe mungesës së fondeve për zhvillimin e infrastrukturës për të mbështetur aktivitetet minerare.

 

Tani tregtia e sektorit minerar të Koresë së Veriut është nën një ndalim të plotë nga Kombet e Bashkuara, pas provave të raketave bërthamore muajt e fundit.

 

OKB-ja nisi të ndalojë tregtinë në metale vitin e kaluar, por ka pasur njoftime se regjimi i Kim Jong-Un është angazhuar gjithnjë e më me intensitet  në shmangien e sanksioneve.

 

OKB vendosi muajin e kaluar për ndalimin e plotë të qymyrit, hekurit dhe xeherorit të hekurit nga Koreja Veriore, ndërsa në nëntor të vitit të kaluar pat ndaluar tregtinë në bakër, nikel, argjend dhe zink.

 

Kina gjithashtu zbatoi ndalimin e importit të qymyrit, duke shkurtuar një litar të rëndësishëm ekonomik të regjimit. Tregtia e qymyrit ka prodhuar mbi 1 miliard dollarë të ardhura në vit për Korenë e Veriut, tha Departamenti i Thesarit i SHBA në fund të gushtit.

 

Koreja e Veriut ka depozita të konsiderueshme të disa mineraleve. Rezervat e saj të magnezit janë më të mëdhatë në botë pas Kinës dhe depozitat e saj të tungstenit ka gjasa të jenë më të mëdha në botë, sipas Lloyd R. Vasey, themelues dhe këshilltar i lartë për politikën në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS).

 

Koreja e Veriut ulet në depozita të konsiderueshme prej më shumë se 200 mineralesh të ndryshëm dhe “të gjithë kanë potencial për zhvillimin e minierave në shkallë të gjerë“, tha Vasey.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.09.2017, 19:25  | T.E. | 1,465 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Pamje të rënda » Vrasja e maturantit Angel Petrovskit në vitin 2014 në Gjorçe Petrov
Evropa kërkon vënien në zbatim të Ligjit të Gjuhëve
Kusigerska anoi nga Iliqi, Jovevski të ketë kujdes
“Tvrdokorni”: Arrestime të ish-funksionarëve dhe pritet sulm ndaj djalit të Ivanovit?!
James Pardew: Kur ia lejon gjuhën një populli kaq të madh e forcon vendin!
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.