ZHURNAL.MK ZHURNAL.KS ZHURNAL.AL
« INSIDE » Parkingjet - Komunikacioni akoma mbetet hall i madh i qytetarëve
LSDM pro një njësie zgjedhore, BDI kundër

 

Lajme nga Maqedonia
55% e popullatës në Maqedoni i besojnë policisë
policija-makpetrol copy7.jpg

Shkup, 14 shtator - Policia e Maqedonisë është institucioni i dytë në të cilën qytetarët më tepër besojnë (55%), menjëherë pas sistemit arsimor, transmeton Zhurnal.

Nga ana tjetër, mosbesim kanë rreth 23% e popullatës. Këto janë disa nga rezultatet të fituara pas hetimeve të kryera në mendimin publik për punën e policisë në suaza të projektit "Pulsi për integritet policor dhe besimi në Ballkanin Perëndimor". Projektin e zbatoi rrjeti rajonal nga shtatë organizata qytetare nga rajoni - Pointplus, ndërsa është mbështetur nga Unioni Europian.

Të punësuarit në sektorin privat shprehin besueshmëri më të madhe në polici, ndërsa pas tyre janë ata të cilët punojnë në sektorin publik dhe penzionerët. MPB duhet të punojë më tepër që të kenë besim nga të papunësuarit, studentët dhe në përgjithësi nga të rinjtë, sepse niveli i besimit te këto kategoritë janë të ulëta. Niveli i besimit në polici në komunitetin shqiptar është rritur në vitin 2017, që është trend pozitiv duke patur parasysh përqindjen e ulët në të kaluarën, i cili ishte më i ulët nga përqindja në komunitetin maqedonas. Momentalisht, nuk ka dallime të mëdha mes dy etniteteve.

Për policët, thonë hetuesit, ka percepcion mes banorëve, veçanërisht kur bëhet fjalë për police femra.

Mirëpo, edhe përskaj nivelit të lartë të besueshmërisë, disa qytetarë ende e konsiderojnë policinë si mjet për mbrojtje të interesave të partive politike ose grupe të tjera konkrete./Zhurnal.mk

UPDATE: 14.09.2017 10:14:00

### 14.09.2017 09:34:00

Prezantim i rezultateve nga hulumtimi për opinionin publik për policinë
102895263.jpg

Shkup, 14 shtator - Rrjeti rajonal i organizatave civile Pointplus dhe Analitika tink-tenk sot do t'i prezantojë rezultatet nga hulumtimi i sivjetmë i opinionit publik për policinë.

Në ngjarjen e titulluar "Mendimi i qytetarëve për policinë" do të diskutohet për çështjet se sa qytetarët i besojnë policisë dhe çfarë janë perceptimet e tyre për policët dhe policet, sa është i pranishëm korrupsioni në polici dhe dhe si organizatat civile mund të kontribuojnë për përmirësimin e integritetit policor.

Do të prezantohen perceptimet e qytetarëve të Maqedonisë dhe rezultatet do të krahasohen me rezultatet nga Shqipëria, Kosova, Bosnjë e Hercegovina, Mali i Zi dhe Serbia. 

 14.09.2017, 09:34  | Z.H. | 1,203 i lexuar

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

© ZHURNAL.mk

MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA
AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"
Fon: 02 3217 815, E-mail: info @ zhurnal.mk
© 2018 Agjencia e lajmeve "ZHURNAL"
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara. Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.
 
<