« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Qytetarët e Maqedonisë para shtetit janë “anëtarësuar” në BE
Rasti "Talevska", Gjykata shkelë parimin e proporcionalitetit
Anashkalimi i kulturës shqiptare, fajtor edhe spektri politik shqiptar
sule-e1486674457624-696x332-1.jpg

Shkup, 13 shtator- Kultura shqiptare në Maqedoni në vazhdimësi ka qenë e anashkaluar institucionalisht. Në vazhdimësi nga pavarësimi i Maqedonisë e këndej për të janë ndarë shumë pak, për të mos thënë fare mjete nga thesari i shtetit, shkruan Zhurnal.mk

Për këtë një pjesë të fajit bartin edhe partitë politike shqiptare të cilët nuk janë angazhuar sa duhet për këtë sferë shumë të rëndësishme për shoqërin shqiptare.

Regjisori, Sulejman Rushiti thotë se është koha ta shohim fajin tek perfaqësuesit tanë poltik.

"Mendoj se është koha ta shohim fajin tek perfaqësuesit tanë poltik. Ata duhet të garantojnë mekanizma që do të garantojnë trajtim institucional të drejtë she adekuat", thotë regjisori Sulejman Rushiti për Zhurnal.mk

Për fat të keq, shton ai, ne duam të arrijmë nivel të kënaqshëm kulturor me politikanë të akulturuar.

 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.09.2017, 14:43  | A.SH | 1,590 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Pas thashethemeve për vdekjen e Sylvester Stallone, reagon vëllai i tij
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.