« INSIDE » Ligj ka, shteti nuk e zbaton, si pasojë rritet numri i Recidivistëve
« Analistët » Deputetët shqiptar bëhen të gjallë vetëm për tema të cilat i han pazari
« Analizë » Davosi i Zvicrës, "arena" ku do të diskutohet edhe "fati" ekonomik e politik i Maqedo..
Gallup: Vetëm 45 % e qytetarëve të Maqedonisë kanë besim në politikat e presidentit T..
LPM: Gruevski dhe Zaev duan të na pengojnë që të marrim pjesë në zgjedhje
mkd-339514.jpg

Shkup, 13 shtator - Lëvizja Popullore për Maqedoni, akuzon përpjekjet  e VMRO-DPMNE dhe LSDM për pengimin e tyre që të marrin pjesë në zgjedhjet locale të 15 tetorit.

Nga LPM informojnë se ministri për drejtësi ka dërguar letër nëpër gjykata duke mos u pranuar  çertifikatat e gjykatës për zgjedhjet nga shënimet penale, dhe gjykatat të japin çertifikata për shënimet penale.Kjo, sipas tyre është skandal , dhe një ditë para mbylljes së listave zgjedhore, ndryshojnë rregullat zgjedhore vetëm më një letër të ministrit. Kodi zgjedhor mbetet i njëjtë, përkatësisht, në të gjitha zgjedhjet e kaluara KSHZ  i përfillte çertifikatat gjyqësore për shënime penale.

“ Më habitën heshtja e VMRO-DPMNE për këtë skandal në qeveri, që don të thotë se VMRO-DPMNE janë të frikësuar nga procesi i rrënimit në dypartizim, sepse LPM e nisi me fuqi, me vendosmëri dhe në interes të popullit. LPM këtë veprim në qeverinë e re reformatove siç e përkëdhelën Zaev , e vlerëson si tentim të drejtpërdrejtë për mënjanimin e LPM nga zgjedhjet, duke marrë parasysh faktin se LPM ka nxjerrë 500 çertifikata për kandidatët e tyre për këshilltarë dhe kandidatë për kryetar komune, që do të thotë se tani është e nevojshme që vetëm për një ditë LPM të nxjerrë 500 çertifikata tjera për kandidatët e saj”, thuhet në lajmërimin e LPM.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.09.2017, 13:36  | Xh.I. | 968 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Përshkallëzohet konflikti: Forcat turke kanë hyrë në Siri, kurdët sulmuan një qytet në Turqi
« Edhe këngëtar edhe politikan » Shpat Kasapi, pjesë e kryesisë të LSDM-së, dega Tetovë?
Shkurte Fejza e Kastriot Tusha sjellin projektin e ri për 10 vjetorin e pavarësisë
Prindër të ndarë fëmijë të përbashkët
Ben Blushi emërohet drejtor i ri i përgjithshëm i Top Channel
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.