Partitë me "alamet" aktivitete për të fituar zemrat dhe votat e qytetarëve
A do të kemi premtime marramendëse sikur gjatë fushatës të vitit 2013? Flasin analist..
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË ..
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
Përmbytet varka me muslimanë nga Arakani, humbin jetën 2 fëmijë
thumbs_b_c_52ae5690ed873b61fa194280a4994de2.jpg

Një varkë që transportonte muslimanë Rohingya që iknin nga Mianmari nga dhuna e ushtrisë dhe budistëve radikalë në Arakan është përmbytur në lumin Naf në kufirin me Bangladeshin, duke lënë dy fëmijë të vdekur, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

"Një varkë me Rohingya u përmbys duke hyrë në Bangladesh nga Mianmari. Ishin 18 pasagjerë në bord. Ende ka 11 të zhdukur", thuhet në gazetën e Bangladeshit, Prothom Alo, duke cituar Fazlul Haque, një zyrtar të qeverisë lokale.

 

Një anëtar i administratës lokale i cili dha emrin e tij si Minuddin tha për AA se banorët vendas kanë njoftuar policinë për dy trupa të pajetë që lundronin në lumin Naf. Trupat e fëmijëve Rohingya u gjetën më vonë nga policia.

 

Sipas gazetës, nga 29 gushti deri më 11 shtator, gjithsej 20 anije kanë janë përmbytur, ndërsa janë gjetur 96 trupa të pajetë, 53 prej të cilëve fëmijë.

 

Që nga 25 gushti, më shumë se 370 mijë muslimanë Rohingya kanë kaluar në Bangladesh nga shteti perëndimor Arakan në Mianmar, ka njoftuar OKB-ja.

 

Refugjatët janë duke ikur nga një operacion i ri i sigurisë në të cilin ata kanë thënë se forcat e sigurisë dhe turmat budiste kanë vrarë meshkuj, gra dhe fëmijë, kanë plaçkitur shtëpitë dhe kanë djegur fshatrat e muslimanëve Rohingya.

 

Sipas qeverisë së Bangladeshit, rreth tre mijë Rohingya janë vrarë nga sulmet e ushtrisë dhe budistëve radikalë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.09.2017, 13:27  | Z.H. | 239 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Muhamedi i VMRO-së: Ja për çka kanë nevojë shqiptarët
Enca Haxhia në tuta të kuqe, i duket gjoksi por edhe… (FOTO)
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË jo?!
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.