Pyatt: Tani është koha ideale për zgjidhjen e çështjes së emrit
Butaris: Botëkuptimi se Maqedonia është vetëm greke është shumë i keq
« Emri i Maqedonisë » Musliu: Nuk është lehtë të tejkalohet një kontekst i cili zgjatë më shumë se 25 vjet
Në Maqedoni po përplasen dy botëra, Qeveria proevropiane dhe mbetjet e strukturave an..
Haradinaj premton se Ligji për Obiliqin do të zbatohet, gëzim i madh te qytetarët
ramta-1-650x358.jpg

Prishtinë, 12 shtator - Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, ka thënë se ndihet i nderuar që bashkëpartiaku i tij, kryeministri Ramush Haradinaj, ka zgjedhur që të vizitojë të parën komunën që ai e udhëheq.

Gashi tha se kryeministri i ka dhënë detyrë menaxhmentit të KEK-ut dhe komunës që të zgjidhin problemin e banorëve të Hades dhe Shipitullës, raporton EkonomiaOnline.

Kreu i Obiliqit, po ashtu, shpreson në implementimin e Ligjit për Obiliqin, i cili është miratuar në Kuvend para disa muajsh.

“Unë e falënderoj dhe besoj në vizionin e zotit Haradinaj dhe gjithsesi ne presim që edhe Ligji për Obiliqin të implementohet e të kthehet dinjiteti i qytetarëve të Obiliqit sepse ne i japim të gjithë vendit rrymë. 72 për qind  të territorin tonë shfrytëzohet për prodhim të energjisë dhe ne pësojmë shumë keq. Fatmirësisht  që tani e kemi një ligj, e kemi një qeveri, kemi një kryeministër me ministra që do të jenë shumë më aktiv për zgjedhjen e problemeve të qytetarëve tanë”, tha Gashi.

Ndërsa, shefi i partisë së Gashit, kryeministri Haradinaj tha se nuk do të lejojë askënd që të mos i kryejë detyrat për të cilët është i thirrur. Ai u zotua se Ligji për Obiliqin do të zbatohet në praktikë. Shefi i ri i Qeverisë tha se nuk do të lejojë më stërzgjatje të panevojshme të këtyre proceseve. “Nuk është në rregull që kjo temë të zgjasë me vite”, u shpreh ai.

“Është harxhuar koha që është dashur të punohet normal, merreni me mend, kryetari vjen qe sa kohë tek unë dhe ankohet, së pari derisa është bërë Ligji dhe ky ligj ka për tu zbatuar. I kam thënë shumë herë kryetarit, gjelbërimi, ata në KEK, në të gjithë botën kur investon diku duhet të kujdesesh edhe për komunitetin”.

“Edhe nëse shkon në fund të botës kur të shkosh duhet ti japësh vëmendje njerëzve. Është e pakuptimtë çka ka ndodhur deri tash duhet të ndryshohet. Çështja e rymës, problemet me proces të prodhimit, shpronësimit, këto e bëjnë më të zorshme prodhimin e energjisë dhe këto janë ato që e rrisin çmimin dhe për këtë familja jonë është tmerr kur i vije fatura në fund, ka fëmije që mezi e përballojnë, dhe si shpjegohet kjo, ne rrezikohemi për mungesë të qymyrit për të prodhuar energjinë dhe detyrohemi ta blejmë atë, kjo është ajo që e rrit çmimin e energjisë”, tha Haradinaj.“Energjia është interes strategjik i vendit është edhe stabilitet”, theksoi kryeministri Haradinaj. /Lajmi.net/

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.09.2017, 14:45  | Xh.I. | 557 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zenko me prejardhje shqiptare në Lozovë të Shtipit, gjenë familjen e tij nga Malisheva
Bëhuni gati, vjen i ftohti dhe acari
Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stash”
Big Mama pranë këtij mashkulli, por duart nuk i heq nga pjesa intime
Shyhrete Behluli kur ishte nuse në katund
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.