« Analizë » LSDM-ja kishte synim pushtetin e jo interesat e shiptarëve
« Analistët » Opozita shqiptare është katandisur keq
« Ligji për amnisti » Nga burgu në liri dhe nga liria në burg
Biznesmeni Lazim Destani uron shqiptarët për 10- vjetorin e Pavarësisë
“Irma” lë 6.5 milionë shtëpi pa rrymë në Florida
97755635_041606110-1.jpg

Rreth 6.5 milionë shtëpi në Florida ose dy të tretat e numrit të përgjithshëm të shtëpive kanë mbetur pa energji elektrike pasi uragani “Irma” goditi fuqishëm këtë shtet.

Në ndërkohë inxhinierët po punojnë për të rikthyer energjinë elektrike por shumë zona mbeten akoma të bllokuara.

“Linjat e energjisë elektrike janë ndërprerë në të gjithë shtetin, kemi rrugë që janë të pakalueshme, kështu që të gjithë duhet të jenë të durueshëm ndërsa punojmë me këtë”, ka thënë Guvernatori i Florida, Rick Scott, transmeton Klan Kosova.

Irma goditi Floridan të dielën dhe u dobësua më pas në një stuhi tropikale.

Stuhia u dobësua pasi u zhvendos drejt veriut drejt Atlantës, me erërat maksimale të qëndrueshme të 56km / h, ka thënë në një deklaratë Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC).

Ata shtuan poashtu se ndërsa shiu i madh pritej të vazhdonte në të gjithë shtetet juglindore, të gjitha paralelet e stuhisë dhe stuhitë tropikale u ndërprenë.

Mediat kanë raportuar se të paktën katër persona kanë vdekur si pasojë e stuhisë në Florida derisa uragani la të paktën 37 persona të vdekur në ishujt e Karaibeve.

Këshilltari për Sigurinë e Atdheut në Shtëpinë e Bardhë, Tom Bossert tha se do të duhet pak kohë para se banorët në ishujt e Florida Keys të jenë në gjendje të kthehen në shtëpitë e tyre.

Raportet thonë se 10,000 njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre si pasojë e stuhisë.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.09.2017, 12:36  | Xh.I. | 338 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Ish kryeministri » Georgievski: Emri i plotë Maqedoni më shumë e rezikon Bullgarinë se sa shtete tjera
« Zhurnal mëson » Sdo ketë grup parlamentar nga Lëvizja Besa dhe PDSH
Fotografi e rrallë e Cimës, Lecit dhe Armend Rexhepagiqit e realizuar në Ulqin
Ahmeti në Kosovë në 10 vjetorin e pavarësisë
Lajm i mirë për shoferët: Ulje e madhe e çmimeve të derivateve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.