Antarësimi në NATO, një goditje e madhe nga Maqedonia e vogël për Rusinë
« Analizë » LSDM-ja kishte synim pushtetin e jo interesat e shiptarëve
« Analistët » Opozita shqiptare është katandisur keq
« Ligji për amnisti » Nga burgu në liri dhe nga liria në burg
Ky është burri që jetoi afër 30 vite i vetëm në malet e Alaskës (Video)
burri_2.jpg

Richard Proenneke ka bërë diçka që shumë pak kush do të mund ta bënte!

Ky njeri, ka jetuar afër 30 vjet në malet e Alaskës në një shtëpizë të vogël të ndërtuar me duart e tija, transmeton lajmi.net

Sa shumë e doni ju natyrën? Sa prej jush do të mund ta bënit atë që ka bërë Proenneke? A do të mund të mbijetonit të rrethuar me egërsi?

Ai ishte një natyralist amator kur filloi të jetonte në malet e Alaskës dhe kjo eksperiencë e tij zgjadhi për afro 30 vite pasi ai ndërtoni një kasolle me duart e tij pranë bregut të Liqeneve Binjake!

Proenneke bëri gjithçka vetë. Ai doli në gjueti, peshkoi, mblodhi vet ushqimin e tij, por herë pas here kishte furnizime me ushqim me helikopterë. Ndërkohë që mbijetonte në egërsi të plotë, ai morri kohën e tij për të dokumentuar gjithë eksperiencën e tij në revista dhe film. Ai gjithashtu regjistroi të dhëna shumë të vlefshme meteorologjike dhe natyrore.

Në videon e mëposhtme, mund të shihni gjithë historinë e tij. 

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 11.09.2017, 15:57  | L.E. | 7,019 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Fotografi e rrallë e Cimës, Lecit dhe Armend Rexhepagiqit e realizuar në Ulqin
Lajm i mirë për shoferët: Ulje e madhe e çmimeve të derivateve
Ahmeti në Kosovë në 10 vjetorin e pavarësisë
Një fanse e zjarrtë nga Azia për Interin – FOTO
Mbani një gotë ujë afër, mund të alivanoseni nga këto të pasme më të mira në planet
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.