« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Ademi reagon ndaj deklaratës të Ish-Ambasadorit Çejku » Mirë që fati i shqiptarëve nuk mvaret nga "vizionet" e Çejkut se po të ishe ashtu na ..
"OVL UÇK" e Kosovës do të shënojë 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës në Maqedoni
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Policia dhe Bashkëpunimi qytetar!

Nga Hasim Murtezani

Në shumë situata të caktuara konflikuoze në vendin tonë dhe gjetiu, njerëzit e përfshirë në ndonjë problem, janë munduar që drejtësinë ta marrin në dorë të tyre duke dashur ti japin zgjidhje konfliktit të caktuar vet ata pa kërkuar ndihmën e organin i cili është përgjegjës (policinë) për mbrojtjen e lirive dhe të drejtave të njeriut, mbajtjen e qetësisë publike dhe luftimin e kriminalitet dhe autorëve të krimit!

Shpeshë herë në bashkëbisedim me shumë mërgimtarë, kemi dëgjuar se në Europë bashkëpunimi ndërmjet policisë dhe qytatarëve është shumë i ngushtë dhe i patjetērsueshëm për shmangien e problemeve të caktuara qoftë edhe në atë kur komshiu në pallat ka lëshuar volumin e radios duke prishë qetësin e të tjerëve, parkimin e makinës keq ku ka penguar lëvizjen në rrugë, hedhjen e një mbeturina nga dritarja e veturës, etj!
Në vendin tonë në shumë raste, policia e shtetit nuk është parë si partnerë i qytetarëve në bashkëpunim për disa arsye dhe atë:

1. Mos besueshëmëria (mungesë kredibiliteti) e qytetarit në policinë e shtetit,

2. Mos intervenim i policisë në zgjedhjen e një problemi të caktuar at'herë kur qytetari ka kërkuar ndihmë (jo profesionalizëm),

3. Intervenimi me vonesë i policisë, at'herë kur problemi ka eskaluar,

4. Politizimi i policisë apo intervenim parcial duke përzier profesionin dhe detyrën ligjore me ndjenjat etnike gjatë intervenimit,

5. Frika e qytetarit nga stigmatizimi i opinionit se ky që është parë në polici është bashkëpuntorë i tyre, duke mos ditur motivet e rastit,

6. Frika e qytetarit për të denoncuar rastin në polici nga kompleksi se do kuptohet në opinion problemi që posedon ( sidomos rastet e dhunës në familje),

7. Mungesa e informacionit dhe e kulturës në atë që policia e shtetit paguhet për zgjidhjen e probleme të caktuara at'herë kur qytetari ndjehet i kanosur apo rrezikuar në situata të caktuara,

8. Marrja e drejtësisë në duar (gjakënxehtësia), duke dashur të tregojnë trimëri dhe anashkalim të policisë.

 09.08.2017, 18:52  | B.M. | 2,604 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
Vildane Zeneli shkëmben puthje me një person të afërt me motrat Jenner e Kardashian
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.