Reparti që u mori jetën 300 fëmijëve
shqiperia
Reparti që u mori jetën 300 fëmijëve

Reparti që u mori jetën 300 fëmijëve

Në rrënojat e kampit famëkeq të punës “Reparti 84” në Tepelenë është përkujtuar sot Dita Ndërkombëtare e të Zhdukurve.

Disa dhjetëra të mbijetuar dhe familjarë të tyre morën pjesë në mbjelljen simbolike të selvive që do të pagëzohen me emrin “Pylli i Fëmijëve” në kujtim të rreth 300 fëmijëve që humbën jetën nga persekutimi, sëmundjet dhe uria brenda kampit më famëkeq të punës mes viteve 1949 dhe 1954.

Të mbijetuarit kujtojnë vuajtjet në vendin ku u burgos “pafajësia”.

“Këtu njerëzit kanë vuajtur heroikisht. Nuk janë ankuar, nuk kanë bërtitur, nuk kanë sharë. I kanë pranuar vuajtjet denjësisht”, thotë Lek Pervizi, i mbijetuar i kampit.

“Këtu për katër vjet e ca nuk u dha asgjë nga shteti. Shumë familje flinin mbi dërrasa dhe në shesh. Gjëja më e tmerrshme ishte uria. Na jepnin në drekë një lugë supë me bollgurin e ardhur nga Rusia, që kishte tepruar në depot ruse dhe kishte zënë krimba”, kujton Bilbil Çami, një tjetër i mbijetuar i kampit famëkeq.

Njëra prej kazermave pritet të kthehet në një muze të memories për këtë kamp dhe një tjetër mjedis do të përkujtojë të gjitha kampet e punës së detyruar në Shqipëri.

“Njëra nga kazermat do të kthehet siç ka qenë në vitet 1949-1954. Do të ndërtohet një memorial, që quhet “Memoriali i Varreve të Humbura të Fëmijëve”, do jenë 300 fidanë të qiparisave të vendit që do të jenë në zemër të kampit”, thotë Gentiana Sula, drejtore e Autoritetit për Informimin mbi Dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit.

Diktatura komuniste përndoqi në këtë kamp mbi 5.000 persona. Familjet e persekutuara ishin nga veriu i vendit dhe kampi ishte përgjigjja e qeverisë komuniste ndaj grupit të familjeve të njohura si “Rezistenca e Maleve” që kundërshtuan me armë vendosjen e diktaturës në Shqipëri.

© ZHURNAL 30.08.2017, 23:36 | T.E. | 1,542 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Më të lexuar
 
ZHURNAL MËSON Gjykatësja e vendimit për BFI-në përfundon në spital!
LAJMI I FUNDIT Policia largon me dhunë kryetarin e vetshpallur nga BFI-ja
Milloshoski: Funksionar i lartë në Kuvend kërkon ndryshime në BFI, Grubi: Kryetarin e BFI-së nuk e vendos gjykata!
Kujt ia drejtoi Shekerinska "ofendimin" ? "Paramendoni me kë u deshtë të ulemi të bisedojmë, ndërsa nuk dëshironim as t’i shihnim"!
Zekiri: Puna shkon për dreq kur Grubi flet për drejtësi; Grubi: Me fjalet tua po ia minuson votat Pendarovskit, më mirë rri heshtë
Rexhepi-Zejd: Opozita shqiptare ka bërë dy mashtrime politike në zgjedhjet presidenciale
Zhurnal mëson Në "spastrimin" e Zaevit do të përfshihen edhe Ministra të BDI-së
Ekskluzive Dokumenti në të cilin thirren puçistët është “i falsifikuar”, BFI akuzon Muhamed Zeqirin për skenar
Zhurnal mëson Puçistët sërish në mënyrë joligjore futen në objektin e BFI-së?!