« Analizë » LSDM-ja kishte synim pushtetin e jo interesat e shiptarëve
« Analistët » Opozita shqiptare është katandisur keq
« Ligji për amnisti » Nga burgu në liri dhe nga liria në burg
Biznesmeni Lazim Destani uron shqiptarët për 10- vjetorin e Pavarësisë
Tortë me arra të bluara
torteee_6.jpg

Përbërësit

500 ml ajkë e embel

700 ml ajkë e tharte ose shmant

200 gr sheqer pluhur

100 gr çokollatë e grire ne rende

250 gr arra te bluara

300 gr biskota te bluara

150 gr biskota nga cilido lloje

100 ml qumësht

Hapat

1 Ne nje ene te madhe qesim tere ajken e tharte ose shmantin,dhe ne te shtojme sheqerin pluhur dhe I perzijme se bashku.

2 Pastaj perzjme ne nje ene tjeter edhe ajken e embel derisa te trashet mire duke pasur kujdes qe mos ta teprojme me perzirjen sepse behet shume e trashe ajka.

3 Marim enen me ajken e tharte dhe sheqerin pluhur dhe perzijme se bashku me ajken e embel ne nje vend.

4 Pasi I perzijm mire qe te dyja ajkat bashke,ndajme pergjysem ne dy ene vecmas.

5 Ne njeren ene shtojme biskotat e bluara dhe perzijme.Pasi masa behet paksa e trashe shtojme gjysmen e gotes me qumesht dhe perzijme .

6 Tani marim edhe enen tjeter me ajken dhe e shtojme arrat e bluara dhe cokollaten e egrire en rende dhe perzijme.

7 Pasi kem perzier mire,vazhdojme me renditjen.

8 Tanim marim nje kallep te mbuluar me folie plastmasi ose qese,te madhesi 24 cm.

9 Per kete mund te perdorni edhe nje tengjere te thelle.te cilene mbulojme me plastfolie.

10 Se pari ne fund qesim tere sasine e kremit me arrat dhe cokollaten e grire,dhe rrafshojme mire.

11 Pastaj persiper qesim nga kremi me biskotat e bluara pasi ky krem eshte paksa me I trashe shtojme gjysmene gotes me me qumesht,e perzijme e shperndajme ngadale.

12 Pasi shperndajme mire,sepse kremi me biskotat sa me gjate qe rrin trashet me shume,prandaj duhet shtuar prap qumesh qe te behet masa me kompkate.

13 Pasi shperndajme mire,sepse kremi me biskotat sa me gjate qe rrin trashet me shume,prandaj duhet shtuar prap qumesh qe te behet masa me kompkate.

14 Ne qumeshtin e mbetur njomim biskotat dhe qesim persiper

15 Pastaj pasi kemi vene edhe biskotat siper,torten e mbulojme dhe leme ne ngrirje per 2 ore.

16 Me pas largojme torten enga ngrirja,kthejm permbys ne nje tabaka dhe largojme tanim edhe plastfolien.tanim bejem dekorin me ajken e embel te mbetur dhe cokollate te shkrire.Dhe torta jone eshte e gatshme per servim.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 28.08.2017, 12:21  | L.E. | 2,220 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
« Ish kryeministri » Georgievski: Emri i plotë Maqedoni më shumë e rezikon Bullgarinë se sa shtete tjera
« Zhurnal mëson » Sdo ketë grup parlamentar nga Lëvizja Besa dhe PDSH
Fotografi e rrallë e Cimës, Lecit dhe Armend Rexhepagiqit e realizuar në Ulqin
Lajm i mirë për shoferët: Ulje e madhe e çmimeve të derivateve
Ahmeti në Kosovë në 10 vjetorin e pavarësisë
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.