Një “vagon” me lëndë të pazbërthyera gjyqësore, gjyqësori i korruptuar dhe i ndikuar ..
« Analistët »  Politika shqiptare të jetë më aktive në agjendën euro-atlantike
A po ushtron presion, "hakmarje" politike Azem Sadiki mbi mësimdhënësit në Komunën e ..
« Analistët » Mjerisht, Maqedonia nuk ka president i cili flet me kokën e vet
Reka: Veprimi i Beogradit, tentim për të penguar integrimin e Maqedonisë në NATO
Blerim-Reka.jpg

Shkup, 22 gusht - Ish Ambasadori i Maqedonisë në Bruksel Blerim Reka në një deklaratë për REL, ka theksuar se tërheqja e personelit diplomatik të Serbisë nga Shkupi i konvenon vetëm Moskës, transmeton Zhurnal.

Sipas tij arsyeja kryesore për këtë akt të Beogradit është se tanimë Maqedonia iu rikthye itenerarit euroatlantik dhe dalëngadal i jep fund ndikimit ruso-serb në shtet.

Në kontekstin e interesave të Rusisë, ai thekson edhe bllokadën greke të inetgrimit euroatlantik të Maqedonisë, dhe pret që Athina zyrtare, siç thotë ai, dëshiron ose jo, të ndërhyjë në konfliktin sërbo-maqedonas.

“Të mos harrojmë edhe politikat e afërta të Moskës dhe Athinës, jo vetëm në aspektin e bllokimit të integrimit të Maqedonisë në NATO, por nëpërmjet vendit të arrihet një orientim më i gjërë gjeostrategjik dhe të bllokohet integrimi në NATO. Greqia në gjitha këto dhjetë vite ka pasur si pretekst emrin, por në realitet ka luajtur një lojë ruse për bllokimin e integrimit në NATO të të gjitha vendeve Perëndimore të Ballkanit", ka thënë Reka.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 22.08.2017, 15:05  | Xh.I. | 1,681 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zhvishet Zejnepi, zbulon komplet gjoksin dhe linjat trupore (Foto +18)
Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stazh”
Shkupjani kërcënon tetovaren, nëse nuk më dërgon foto e zhveshur të shkatërroj jetën!
Mbahuni vajza, "Murati" do ju çmend me këto fotografi
Javë mjaft e ftohtë, vikendi nën -11 gradë C
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.