« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova ..
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e sh..
Qytetarët e Maqedonisë para shtetit janë “anëtarësuar” në BE
Rasti "Talevska", Gjykata shkelë parimin e proporcionalitetit
« Markoviç për Zhurnal » Nëse VMRO i fiton lokalet, do të kërkojnë edhe zgjedhje të parakohëshme
Nenad-Markovik.jpg

Shkup, 21 gusht - VMRO-DPMNE-ja opozitare para formimit të Qeverisë bënte presion të madh që shumica parlamentare të mundësoj që prap në Maqedoni të zhvillohen zgjedhje të parakohëshme parlamentare sepse sipas tyre ata do të ishin fitues absolut nga shkaku që LSDM ka tradhtuar interesat nacionale të Maqedonisë, shkruan Zhurnal.

Por menjëherë pas formimit të Qeverisë VMRO-DPMNE nuk ka kërkuar zgjedhje të parakohëshme dhe ka ndaluar me presionet e tilla.

Profesori universitar Nenad Markoviç për Zhurnal ka deklaruar se nëse VMRO-DPMNE ka së paku një votë më shumë se LSDM në zgjedhjet lokale, ata do të bëjnë prap presion për zgjedhje të parakohëshme por sipas tij krejt kjo varet nga rezultatet e zgjedhjeve lokale.

Ai shprehet se do të jetë e vështirë të kalkulohet sepse votat shqiptare ende janë aktive tek LSDM dhe do të jetë e vështirë se sa vota etnike maqedonase do të fitojë LSDM dhe sa shqiptare por nëse VMRO mëson se ka më tepër vota etnike maqedonase atëher ata do të kërkojnë zgjedhje të parakohëshme.

“Kjo varet nga rezultatet e zgjedhjeve lokale. Sipas meje, nëse VMRO-DPMNE ka së paku një votë më tepër se LSDM, atëherë do të bëjnë presion për zgjedhje të parakohshme. Kjo nuk do të thotë se do t’i fitojnë ato. Kjo do të jetë e vështirë të kalkulohet sepse votat shqiptare ende janë aktive tek LSDM dhe do të jetë e vështirë se sa vota etnike maqedonase do të fitojë LSDM dhe sa shqiptare, kështu që matematika do të jetë e vështirë. Por nëse VMRO-DPMNE mëson se ka më tepër vota etnike, atëherë ata do të bëjnë presion për zgjedhje të parakohshme”, ka deklaruar për Zhurnal, profesori universitar Nenad Markoviç.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.08.2017, 13:49  | Xh.I. | 2,175 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Pas thashethemeve për vdekjen e Sylvester Stallone, reagon vëllai i tij
« ABUZIMI NË KULTURË S'KA FUND » Edhe komuna e Kërçovës ndan 240.000 mijë denarë shoqatës së famshme `Art` nga Tetova (DOKUMENT)
Kështu e quan Bebe Rexha grimerin e famshëm shqiptar
Publikoi foto nudo të 18 vjeçares, qytetarit nga Ohri i ngritet padi penale
« Analizë » Zaev dhe Gruevski nuk kanë fare dallim, e sidomos kur janë në pyetjet të drejtat e shqiptarëve
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.