Një “vagon” me lëndë të pazbërthyera gjyqësore, gjyqësori i korruptuar dhe i ndikuar ..
« Analistët »  Politika shqiptare të jetë më aktive në agjendën euro-atlantike
A po ushtron presion, "hakmarje" politike Azem Sadiki mbi mësimdhënësit në Komunën e ..
« Analistët » Mjerisht, Maqedonia nuk ka president i cili flet me kokën e vet
“369”, OJQ-të duan përfshirje në krijimin e politikave
ojq.jpg

Shkup, 16 gusht - Një pjesë e sektorit civil presin nga qeveria që të gjejë zgjidhje sistemore për përfshirjen aktive të organizatave joqeveritare dhe të gjitha palëve tjera të interesuara për procesin e krijimit të politikave. Në qeveri ekziston Këshill për bashkëpunim me shoqërinë civile, por i njëjti është trashëguar nga përbërja e kaluar qeveritare dhe fare nuk është funksionale, konsideron Simonida Kacarska nga instituti për politikë evropiane. Sipas saj, ky këshill duhet të shkrihet në organ i cili do t’i koordinoj aktivitetet e përbashkëta të sektorit qeveritar dhe joqeveritar.

"Këtu përgjegjësia para se gjithash i takon qeverisë, të punoj në drejtim të hapjes së këtij procesi për krijimin e politikave ndaj të gjithë aktorëve. Kjo do të thotë se do të lë kohë të mjaftueshme për dëgjimin e mendimeve të propozimeve të tyre, do t’i përfshijë palët e interesuara në përgatitjen e atyre propozimeve e gjithashtu edhe në ndjekjen e tyre të implementimit", tha Simonida Kacarska – Insituti për Politikë Evropiane.

Pas nismës dhe kërkesës së rreth 70 organizatave joqeveritare, përfaqësuesit e tyre janë kyçur në një pjesë të reformave që i ka paralajmëruar qeveria, si pjesë e planit “3-6-9” i cili është udhërrëfyes për rrugën drejt bashkimit evropian. Ata ofruan edhe dokument për përmirësimin e këtij plani me propozime që kanë të bëjnë me paratë publike, gjyqësorin, zgjedhjet, kuvendin, mjedisin jetësor, arsimin, shëndetësinë dhe kulturën.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 16.08.2017, 16:19  | Xh.I. | 612 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

MË TË LEXUAR
Zhvishet Zejnepi, zbulon komplet gjoksin dhe linjat trupore (Foto +18)
Pension edhe për ata që nuk kanë 15 vite “stazh”
Shkupjani kërcënon tetovaren, nëse nuk më dërgon foto e zhveshur të shkatërroj jetën!
Mbahuni vajza, "Murati" do ju çmend me këto fotografi
Javë mjaft e ftohtë, vikendi nën -11 gradë C
 

 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2018 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.