« Analizë » "Alamet" punë e presin kryeprokurorin e ri
Osmani: Kosova nuk është arsye për prishje të raporteve Maqedoni-Serbi
« Jonuz për Zhurnal » Incidenti mes Shkupit e Beogradit nuk do të ndikoj në antarësimin e vendit në NATO
Rakip Doçi: "ashkali" dhe "narkodilerë" kanë kaluar në LR-PDSH, e jo anëtarë të BDI-s..
“Buffet Zeljezara”, fitues i DokuFest
dokuuu.jpg
Loading...

Filmi “Buffet Zeljezara”, i regjisorit Goran Devic ka dalë fitues i edicionit të fundit të DokuFest, i cili sapo ka përmbyllur këtë mbrëmje me ndarjen e çmimeve, shkruan KultPlus.

Juria që ka vlerësuar për ndarjen e këtij çmimi ka vlerësuar këtë film si një portret i punuar në mënyrë eksperte të një komuniteti që lufton me realitetet ekonomike të popullatës që po pakësohet. Me shkathtësi kap pronarët e kafenesë dhe vizitorët me humor të hollë dhe një intimitet që tregon se sa e vështirë është t’i thuash lamtumirë shtëpisë. Goran Devic është regjisor kroat, kurse në këtë ceremoni janë dhënë edhe shumë çmime nëpër kategori të ndryshme.

Ndërsa filmat tjetër që janë shpërblyer në kategori tjera janë:

“Çmim Special” në kategorinë për filmin më të mirë ballkanik “Oni samo dolaze i odlaze”.

“Çmim Special” në kategorinë për filmin më të mirë dokumentar ndërkombëtar të metrazhit të gjatë “69 minutes of 86 days”, me regji të Egil Håskjold Larsen.

Filmi më i mirë dokumentar ndërkombëtar u metrazhit të gjatë “El Mar La Mar”, nga Joshua Bonnetta, J.P. Sniadecki.

Filmi më i mirë dokumentar ndërkombëtar i metrazhit të shkurtë “If Only there ëere peace”, nga Carmine Grimaldi, Deniz Tortum.

“Çmim Special” në kategorinë për filmin më të mirë për të drejtat e njeriut “A feeling greater than love”, nga Mary Jirmanus Saba.]

Filmi më i mirë për të drejtat e njeriut “The ëat shoë” nga Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon.

Filmi më i mirë për ambinetin “Ama-San”, nga Cláudia Varejão.

Filmi më i mirë i shkurtë, fituesi i dytë “The chimerical Museum of shifting shapes”, nga Damián Alquichire.

Filmi më i mirë i shkurtë, fituesi i parë “ A droëing Man”, nga Mahdi Fleifel.

“Çmim Special” në kategorinë për garën kombëtare filmi “Ethnophobia”, nga Joan Zhonga.

Filmi më i mirë në garën kombëtare “Sans Le Kosovo”, nga Dea Gjinovci.

Çmimi i audeincës për filmin “Me dasht’ Me dasht’ Me dasht’ nga Ilir Hasanaj. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.08.2017, 10:47  | L.E. | 317 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« Zhurnal mëson » BDI me Arifin do të garojë në Likovë
Rakip Doçi: "ashkali" dhe "narkodilerë" kanë kaluar në LR-PDSH, e jo anëtarë të BDI-së
« Ekskluzive » Lëvizja BESA me Ismailin do të garon në Haraçinë
Ish komandanti UÇK-së demanton: Nuk kemi luftuar të pëkrahim LSDM-në dhe vijën sllave
Ish-komandantët nga Likova: BDi-ja në Likovë s'ka përçarje, lajmi në disa media shpifje e kulluar
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


Shkup, R. Maqedonisë
Fon: 02 3217 815
E-mail: info @ zhurnal.mk

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.